بانک دولتی پاکستان از ایجاد صندوق کمک مالی برای افغانستان خودداری کرد

۱۴۰۰/۱۰/۲۵

بانک دولتی پاکستان از بازکردن حساب برای صندوق مالی امدادی برای افغانستان، خودداری کرد. به گزارش رسانه‌های محلی این بانک از حزب حاکم تحریک انصاف به رهبری عمران خان خواسته تا در تصمیمش بازنگری کند. دلیل این امتناع، ترس از وضع تحریم علیه اسلام‌آباد است.

رسانه پاکستانی اکسپرس تریبیون به نقل از مقامات نوشته که بانک دولتی پاکستان درخواست حکومت فدرال را برای گشایش صندوق مالی امدادی برای افغانستان رد کرده و پیشنهاد داده است تا این تصمیم در چارچوب تعهدات اسلام‌آباد به کنوانسیون‌های بین‌المللی و نهاد مبارزه با پولشویی و تمویل تروریسم موسوم به «اف. ای. تی. اف» باز نگری کند.

پاکستان از سال ۲۰۱۸ در فهرست خاکستری «اف. ای. تی. اف» قرار دارد. این نهاد برای مبارزه با تمویل تروریسم و پولشویی کار می‌کند. کشورهایی در فهرست خاکستری قرار می‌گیرند که در مبارزه با تمویل گروه‌های تروریستی و پولشویی ناکارآمد باشند. اسلام‌آباد سال‌هاست تلاش می‌کند خود را از وضعیت خاکستری بیرون بکشد.
حکومت فدرال پاکستان تصمیم گرفته بود تا با ایجاد این صندوق مالی کمک‌های بشردوستانه را از این کشور و دیگر کشورهای جهان برای کمک به مردم افغانستان جمع‌آوری کند.