نگرانی کارشناسان حقوق‌بشری سازمان ملل از تلاش پیوسته طالبان برای "حذف زنان از اجتماع"

۱۴۰۰/۱۰/۲۷

گروهی از کارشناسان حقوق بشری سازمان ملل هشدار داده‌اند که طالبان در حال نهادینه کردن تبعیض و خشونت سازمان‌یافته علیه زنان و دختران افغانستان برای حذف آن‌ها از اجتماع است.

این کارشناسان می‌گویند که خشونت و تبعیض علیه زنان اقلیت‌‌های قومی، مذهبی یا زبانی به مراتب بیشتر است.

کارشناسان حقوق بشر سازمان می‌گویند: "در مجموع این سیاست‌ها که مبتنی بر تعصبات جنسیتی و رفتارهای خشن است به مجازات جمعی زنان و دختران می‌انجامد."

این کارشناسان از آگست گذشته بارها درباره اقدامات محدودکننده طالبان برای زنان هشدار داده‌اند.

آنها می‌گویند: "ما نگران تلاش‌های مستمر و سیستماتیک برای حذف زنان از عرصه‌های اجتماعی، اقتصادی و سیاسی در سراسر کشور هستیم."

به گفته این گروه از کارشناسان، این نگرانی‌ها در مورد زنان اقلیت‌های قومی، مذهبی یا زبانی مانند هزاره‌ها، تاجیک‌ها، هندوها و دیگر گروه‌های قومی و مذهبی بیشتر است.

به گفته این کارشناسان، سیاست‌های تبعیض‌آمیز و طردکننده از طریق موجی از اقدامات اعمال می‌شود، از جلوگیری از بازگشت زنان بر سر کارشان گرفته تا الزام همراهی مرد (محرم شرعی) در کنار زن در بیرون از خانه.

این کارشناسان همچنین از سرکوب اعتراض‌های زنان و دخترانی که حقوق اساسی خود را می‌خواهند، ابراز نگرانی می‌کنند.

کارشناسان حقوق بشر به افزایش خطر استثمار زنان و دختران از جمله قاچاق آنان با اهداف ازدواج اجباری و همچنین بهره کشی جنسی و کار اجباری اشاره کرده‌اند.

این گروه همچنین می‌گویند که شدیدا نگران گزارش‌های مربوط به کشتار و کوچ اجباری اقلیت‌های قومی و مذهبی مانند هزاره‌ها هستند و آن را نشانه تلاش برای حذف این اقلیت‌ها می‌دانند.

این کارشناسان می‌خواهند طالبان بابت رفتار خود با زنان در برابر جامعه جهانی پاسخگو باشد.

آن‌ها هشدار می‌دهند که اگر زنان همچنان از حضور در جامعه دور بمانند، هرگونه تعامل بشردوستانه، بهبود وضعیت یا تلاش‌های برای توسعه افغانستان محکوم به شکست است.

جهان‌نما
خبرها
خبر ورزشی

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید