وال‌استریت جورنال: طالبان در حال گفتگو با دولت‌های منطقه برای پذیرش دیپلمات‌هایش است

۱۴۰۰/۱۰/۲۸

وال‌استریت جورنال به نقل از منابع خود می‌گوید که طالبان با برخی کشورهای منطقه مانند روسیه و ترکیه در گفتگو است تا این دولت‌ها دیپلومات های این گروه را بپذیرند. به گفته این روزنامه، چین و ایران بدون سر و صدا در این مورد با طالبان همکاری کرده اند.

پس از این که جاوید قایم، سفیر حکومت پیشین افغانستان در چین استعفا داد، طالبان محی الدین سادات را به عنوان سکرتر اول این سفارت تعیین کرده است. قایم به روزنامه وال استریت جورنال گفته است که سادات به زودی از کابل می‌آید و سرپرستی سفارت افغانستان در بیجینگ را به عهده می‌گیرد.

آقای قایم می‌گوید که دلیل استعفایش علاوه بر مشکلات مالی، آمدن سادات به سفارت است که منافع طالبان را در این کشور نمایندگی می‌کند.

پیش از این پاکستان و ازبیکستان نیز به دیپلومات‌های وزارت خارجه طالبان ویزه داده است. این روزنامه می‌گوید که سفارت افغانستان در تهران که طالبان تازه یک شارژدافیر جدید برای آن تعیین کرده است، با گروه طالبان همکاری می‌کند.

بسیاری از کشورهای جهان تا هنوز طالبان را به رسمیت نشناخته اند و دیپلومات‌های حکومت پیشین افغانستان به کار خود در سفارت‌ها و قونسلگری های افغانستان ادامه می‌دهند.

به نقل از این روزنامه، دیپلمات‌های حکومت پیشین از طریق برنامه‌های واتساپ و زوم با یک دیگر و با حنیف اتمر، وزیر خارجه پیشین در تماس بوده؛ کارها و موضع گیری‌های خود را هماهنگ می‌کنند.

خبرها
جهان‌نما
جهان‌نما

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید