روزنامه نیشن: اسلام‌آباد برای مذاکرات صلح با طالبان پاکستانی به جرگه قبیله‌ای روی آورد

۱۴۰۰/۱۰/۲۸

حکومت پاکستان دور تازه گفتگوهای صلح با تحریک طالبان پاکستانی را در افغانستان از سر گرفته است.

روزنامه نیشن چاپ پاکستان به نقل منابع دخیل در مذاکرات گزارش داد که اسلام‌آباد این‌بار به یک جرگه قبیله‌ای روی آورده تا طالبان پاکستانی را متقاعد کند که از خشونت دست بکشند.

براساس این گزارش، هفته گذشته شماری از اعضای این جرگه با مفتی نور ولی، رهبر تحریک طالبان پاکستان در ولایت پکتیکا در شرق افغانستان دیدار کرده‌اند.

هرچند محمد خراسانی، سخنگوی جدید تحریک طالبان پاکستان دیدار رهبر این گروه با متنفذان را تکذیب کرده، اما گفته است که اعضای این جرگه با تحریک طالبان پاکستانی تماس گرفته‌اند و آن‌ها این موضوع را با گروه طالبان افغانستان که میان دو طرف میانجیگری می کند، در میان گذاشته‌اند.

یک مقام ارشد امنیتی پاکستان گفته است که بزرگان قبیله‌ای روی رهبر و فرماندهان نظامی تحریک طالبان پاکستان نفوذ دارند و جرگه‌های قبیله‌ای قرن‌هاست که در حل مسالمت‌آمیز اختلافات قبیله‌ای موثرند.

یکی از اعضای این جرگه نیز گفتگوها میان دو طرف را تأیید کرده و گفته است این مذاکرات این یک فرایندی است که به گونه سری انجام می‌شود.

سراج‌الدین حقانی، سرپرست وزارت داخله طالبان میانجی کلیدی میان حکومت پاکستان و تحریک طالبان پاکستانی است.

پس از اعلام آتش بس اولیه در ماه نوامبر، تحریک طالبان پاکستانی از ادامه آتش‌بس به دلیل آزاد نشدن اعضای این تحریک از زندان دولت پاکستان خودداری کرد به سربازان ارتش پاکستان حمله کرد.

بحث روز
خبر ورزشی
خبرها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید