کمیسار حقوق بشر ملل متحد: ناقضان حقوق بشر در افغانستان بازخواست شوند

۱۴۰۰/۱۰/۲۸

میشل باشله، کمیسار عالی حقوق بشر سازمان‌ملل، روز سه‌شنبه از شورای امنیت این سازمان خواست تا ناقضان حقوق بشر را در افغانستان، به‌ویژه آنانی که زنان و کودکان را هدف قرار می‌دهند، مورد بازخواست قرار دهد. به گفته او انکار حقوق زنان و دختران، اقتصاد افغانستان را متضرر ساخته است.

باشله که در نشست ویژه شورای امنیت در مورد خشونت علیه زنان سخنرانی می‌کرد، افزود: «از همه کشورها می‌خواهم از نفوذشان برای تشویق طالبان برای احترام گذاشتن به حقوق اساسی بشر استفاده کنند.»

به گفته او، در حالی که افغانستان «با یک فاجعه انسانی بی‌سابقه مواجه است، گرفتن حقوق اساسی از زنان و دختران به شدت به اقتصاد افغانستان آسیب می‌رساند.»

او به اعضای شورای امنیت توضیح داد که از زمان تسلط طالبان بر افغانستان زنان مدافع حقوق بشر، روزنامه‌نگاران، وکلا و قضات مجبور به فرار از کشور یا زندگی مخفیانه شده اند.

خانم باشله تاکید کرد که باید مسیرهای امن برای خروج و اسکان مجدد مدافعان حقوق بشر افغانستان ایجاد شود. او از کشورهای جهان خواست که دست از اخراج این مدافعان بکشند.

پیش از این شماری از کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل گفته بودند که طالبان با وضع محدودیت بر زندگی زنان افغانستان، در صدد حذف آنان از اجتماع است.

دیدگاه
جهان‌نما
خبرها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید