گفتگوهای روز یکشنبه نشست اسلو "میان طالبان و اعضای جامعه مدنی افغانستان" است

۱۴۰۰/۱۱/۳

وزارت خارجه ناروی می‌گوید پیش از نشست روزهای دوشنبه و سه‌شنبه طالبان با دیپلومات‌های غربی، آن‌ها روز یکشنبه با اعضای جامعه مدنی افغانستان در باره حقوق بشر گفتگو خواهند کرد.

در نشست روز یکشنبه با طالبان،‌ فعالان مدنی و مدافعان حقوق بشر از افغانستان و خارج این کشور حضور دارند.

هیات طالبان در نخستین سفر خود به اروپا از زمان رسیدن به قدرت، شب شنبه وارد اسلو شد.

نشست روزهای دوشنبه و سه‌شنبه نخستین دیدار طالبان با دیپلومات‌های غربی پس از ورود این گروه به عرصه قدرت است.

قرار است در این نشست‌ها نمایندگان طالبان با مقام‌های ناروی، امریکا و اتحادیه اروپا، بریتانیا، آلمان، فرانسه و ایتالیا دیدار و در باره حقوق بشر و کمک‌های بشردوستانه برای افغانستان گفتگو کند.

یک مقام وزارت خارجه امریکا گفته است که دستور کار این مذاکرات "تشکیل یک نظام سیاسی فراگیر، یافتن پاسخ به بحران‌های فوری انسانی و اقتصادی، نگرانی‌های امنیتی، مبارزه با تروریسم، و حقوق بشر به‌ویژه آموزش برای دختران و زنان خواهد بود."

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان به خبرگزاری فرانسه گفته که طالبان برای برآوردن خواسته‌های جهان غرب گام برداشته و امیدوار است که روابط خود را از طریق دیپلماسی با همه کشورها از جمله کشورهای اروپایی و به طور کلی غرب تقویت کند.

اما میزبانی غرب از طالبان با انتقادهای گسترده جامعه مدنی افغانستان و همچنین جبهه مقاومت رو برو شده است.

علی میثم نظری، مسوول روابط خارجی جبهه مقاومت در توییتی گفته است که "همه باید صدای خود را بلند کنیم و از عادی‌سازی یک گروه تروریستی به عنوان نماینده افغانستان توسط هر کشوری جلوگیری کنیم."

اما آنیکن هویتفلد، وزیر امور خارجه ناروی در یک بیانیه رسمی گفت که این دیدارها "به معنی مشروعیت بخشیدن و به‌رسمیت شناختن طالبان نیست."

با این حال، او افزود که باید با مقام‌های طالبان صحبت کرد و نباید اجازه داد که وضعیت سیاسی به یک فاجعه انسانی بدتر منجر شود.

هرچند هیچ کشوری طالبان را به‌رسمیت نشناخته اما برخی کشورهای تلاش برای عادی سازی روابط با این گروه را شروع کرده‌اند.

مقام‌های طالبان در ماه‌های گذشته به روسیه، ایران، پاکستان، قطر، چین و ترکمنستان سفر کرده‌اند و روز جمعه اتحادیه اروپا نمایندگی‌اش را در کابل بازگشایی کرد. هرچند این تحادیه گفته که بازگشت شان به کابل به معنی شناسایی طالبان نیست.

جهان‌نما
خبرها
نگاه روز

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید