اوکراین نیروهای روسی را به 'قتل‌عام' مردم ملکی متهم کرد

۱۴۰۱/۱/۱۴

حکومت اوکراین روز یکشنبه نیروهای نظامی روسی را متهم به 'قتل‌عام' مردم در شهرک بوچا کرد که جدید توسط نظامیان اوکراینی از دست نیروهای روسی آزاد شده است.

رهبران غربی پس از نشر تصاویر اجساد افراد ملکی در آنجا، خواستار اعمال تحریم‌های بیشتر از جمله قطع واردات گاز بر روسیه شدند.

به گزارش رویترز، وزارت دفاع روسیه اتهام قتل عام را رد کرده و تصاویر اجساد کشته شدگان را جعلی خوانده است که به گفته این وزارت، اوکراین قصد دارد با استفاده از آن افکار عمومی را علیه روسیه تحریک کند.

با این حال، انالنا بیرباک، وزیر خارجه آلمان کشتار مردم ملکی در بوچا را «جنایات جنگی» توصیف نمود.

در عین حال، وزیر دفاع آلمان روز یکشنبه گفت که باید موضوع تحریم واردات گاز روسیه در مجلس اتحادیه اروپا مورد بحث قرار گیرد.

این تغییر موضع از آن رو مهم است که پیش از این آلمان در کنار چند کشور اروپایی دیگر، با توجه به وابستگی شان به گاز روسیه، با این تحریم مخالفت کرده بودند.

با این که روسیه کشتار عمدی مردم ملکی را در اوکراین رد می‌کند، اما خبرنگار رویترز روز شنبه گفت که اجساد افراد در گورهای دستجمعی دفن شده بودند و برخی از آنان در روی سرک رها شده بودند.

این گورها پس از آزادی بوچا توسط نیروهای اوکراینی، کشف شده اند.

اناتولیه فدروک، شهردار بوچا خبرنگاران را دعوت کرد تا اجساد افراد کشته شده توسط نیروهای روسی را ببینند. رویترز می‌‌گوید که به یکی از قربانیان در دهانش شلیک شده بود.