اتحادیه اروپا یک گروه بازرسی را برای مستندسازی جنایات جنگی روسیه به اوکراین اعزام می‌کند.

اورزولا فون در لاین، رییس کمیسیون اتحادیه اروپا در توییتی اعلام کرده است که اتحادیه اروپا بازرسانی را به اوکراین می‌فرستد تا به دادستان کل محلی در «مستند کردن جنایات جنگی» کمک کنند.

در همین حال جان کربی، سخنگوی پنتاگون نیز گفته است: امریکا تا جایی که می‌تواند در تلاش بین‌المللی برای مستندسازی جنایات جنگی روسیه در اوکراین شرکت خواهد کرد.

به گفته او آشکار است که نیروهای روسیه مسئول جنایات در شهر بوچا، در پایتخت اوکراین هستند.

کربی البته همزمان گفت که امریکا همچنان هیچ برنامه‌ای برای اعزام نیرو به اوکراین حتی برای مستندسازی جنایات جنگی روسیه ندارد و تأکید کرد که امریکا در اوکراین نمی‌جنگد اما به اوکراین کمک می‌کند تا از خود دفاع کند.

همزمان مشاور امنیت ملی امریکا و سخنگوی پنتاگون گفته‌اند که روسیه در اوکراین مرتکب جنایات جنگی شده و مسئول آشکار کشتار غیرنظامیان در شهر بوچای اوکراین است.

سفیر امریکا در سازمان ملل نیز خواهان تعلیق عضویت روسیه در شورای حقوق بشر شده است.

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی امریکا گفته اقدامات روسیه در اوکراین جنایات جنگی است اما هنوز شواهدی در دست نیست که این جنایات جنگی به سطح نسل‌کشی رسیده باشد.

مشاور امنیت ملی امریکا افزود که مردم اوکراین با حمایت قاطع ایالات متحده و سایر کشورها، در برابر روسیه محکم ایستادگی کرده‌اند.

سالیوان افزود که روسیه در حال تجدید نظر در اهداف جنگی خود در اوکراین است و نیروهای روسیه پس از مواجه شدن با دفاع فراتر از تصور اوکراینی‌ها، اکنون در حال جابه‌جایی نیروهای خود و تمرکز جنگ در شرق و جنوب اوکراین است.

مشاور امنیت ملی امریکا همچنین از افزایش تحریم‌ها علیه روسیه خبر داد و خاطرنشان کرد که ایالات متحده در هفته جاری تحریم‌های جدیدی را علیه روسیه اعلام می‌کند.

او اضافه کرد که ما به حمایت از اوکراین برای دفاع از خود ادامه خواهیم داد و این کار را تا حد ممکن سریع انجام می‌دهیم.

کربی گفت که ایالات متحده به همکاری با متحدان و شرکای خود برای شناسایی و ارائه قابلیت‌های بیشتر دفاعی به اوکراینی‌ها ادامه می‌دهد و از همه ابزارهای موجود برای حمایت از نیروهای مسلح اوکراین که شجاعانه در دفاع از کشور خود می‌جنگند، استفاده خواهد کرد.

سخنگوی پنتاگون افزود که ما از زمان آغاز دولت بایدن به بیش از دو میلیارد و ۳۰۰ میلیون دالر کمک امنیتی به اوکراین متعهد شده‌ایم که از زمان آغاز حمله روسیه تاکنون بیش از یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون دالر آن انجام شده است.

این درحالی است که نماینده روسیه در سازمان ملل، کشتار غیرنظامیان در اوکراین را رد کرده و گفته که روسیه با ارائه «شواهد تجربی» نقش نداشتن نیروهای این کشور در قتل‌عام غیرنظامیان در بوچا را به شورای امنیت سازمان ملل اثبات خواهد کرد تا جامعه بین‌الملل فریب نقشه کی‌یف و حامیان غربی‌اش را نخورد.