روایت ظریفه غفاری: طالبان نمی‌تواند زنان را حذف کند

۱۴۰۱/۱/۱۸

ظریفه غفاری، شهردار پیشین میدان وردک که اواخر ماه فبروری به کابل بازگشته بود، به سی.ان.ان گفته از دیدن شرایط زندگی مردم که در حاکمیت طالبان به سرعت بدتر شده، وحشت کرده است. خانم غفاری که برنده جایزه «زن شجاع‌» وزارت خارجه آمریکا است، می‌گوید طالبان نمی‌تواند زنان را حذف کند.

سی.ان.ان نوشته است خانم غفاری که اکنون در آلمان زندگی می‌کند، همچنان صدای خود را برای مردم کشورش بلند می‌کند و از طرق مختلف برای دفاع از حقوق زنان افغانستان تلاش می‌کند.

او در مصاحبه خود گفته است:‌ «طالبان نمی‌تواند زنان را محو کند. نمی‌تواند؛ حالا دهه ۱۹۹۰ میلادی یا پیشتر از آن نیست. آنها مجبورند زنان را بپذیرند. چاره دیگری ندارند».

غفاری به سی.ان.ان گفت: «من در مورد طالبان توهم ندارم، اما می‌دانم که آن‌ها اکنون در افغانستان تا چند سال آینده در قدرت خواهند بود. رسانه‌ها بیشتر بر طالبان و نحوه حکومت آن‌ها تمرکز کرده‌اند، اما برای من مردم مهمترند و معتقدم که ما باید به جای انقطاع، بین مردم افغانستان و جهان پل ایجاد کنیم.»

خانم غفاری گفته: «ما همیشه فقر تکان دهنده‌ای در افغانستان داشته‌ایم، اما اکنون حتی آن‌هایی که از طبقه متوسط ​​بودند، برای زنده ماندن دست و پنجه نرم می‌کنند. کارمندان دولتی ماه‌هاست حقوق دریافت نکرده‌اند.»

او افزود در اطراف کابل مردمی را دیده که در کنار جاده ایستاده‌اند و اموال خانه خود را می‌فروشند.

خانم غفاری از جامعه جهانی خواسته است مردم و زنان افغانستان را حمایت کنند. به گفته وی، راه حل این نیست که همه بنشینند و فقط بیانیه بفرستند. او از رهبران جهان خواست که به افغان‌ها سرپناه دهند و کشورشان را به روی افغان‌ها نبندند.

غفاری با اشاره به استقبال بسیاری از کشورهای اروپایی برای پذیرش شهروندان اوکراین گفته است «رنگ خون ما با اوکراینی‌ها متفاوت نیست.»

خبرها
دیدگاه
جهان‌نما

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید