رئیس طالبان برای افغان فلم: آرشیف افغان فلم در ارگ محفوظ است

۱۴۰۱/۱/۱۸

مولوی شفیع‌الله جاوید، رئیس گماشته‌شده طالبان برای اداره افغان فلم می‌گوید که در مورد آرشیف این اداره نگرانی وجود ندارد و «تمام داشته‌های آن در ارگ محفوظ است». او می‌افزاید که اداره مذکور ۴ فلم «مستند» ساخته که دوتای آن درباره بازسازی شاهراه سالنگ و پل کمپنی در شهر کابل است.

آرشیف افغان‌فلم در دور اول حکومت طالبان با خطر جدی نابودی مواجه بود. رهبری این گروه در آن زمان دستور داده بود که تمام آرشیف این اداره دولتی نابود شود. کارمندان وقت این اداره اما با سرپیچی از این فرمان از آرشیف مذکور حفاظت کردند. با آن هم شمار زیادی از فلم‌های این اداره به دستور طالبان آتش زده شد.

با این حال رئیس طالبان برای ریاست افغان فلم به خبرگزاری باختر گفته است که آرشیف این اداره در ارگ محفوظ است. او در مصاحبه با این خبرگزاری از «دستاوردهای خوب» اداره افغان فلم از زمان بازگشت طالبان به قدرت یاد می‌کند و می‌گوید که در ۶ ماه گذشته ۴ فلم «مستند» تهیه کرده‌ است.

او همچنین گفته افغان فلم در نظر دارد که «مستند‌هایی از مناظر طبیعی، ساحات تاریخی و سیاحتی ولایت‌های مختلف کشور» تهیه کند.

چهار سال پیش، اشرف‌غنی‌ رئیس‌حمهور وقت دستور داد تا آرشیف افغان فلم به ارگ انتقال داده شود. این تصمیم واکنش‌های گسترده هنرمندان را در پی داشت. بیش از ۱۳۰ هنرمند و فرهنگی افغانستان از انتقال آرشیف افغان فلم به ارگ ریاست جمهور انتقاد کرده بودند.با آن که سینماگران مشهوری چون عتیق رحیمی و صدیق برمک نیز از این کار انتقاد کرده بودند اما این انتقادها مانع تصمیم ارگ نشد.

هم‌چنین ابراهیم عارفی که در آن زمان رئیس افغان فلم بود، در پی اعتراض به این تصمیم ارگ ریاست جمهور از سمتش برکنار شد. او آن زمان گفت که هدف از این کار تسهیل دسترسی مریم غنی، دختر اشرف غنی به آرشیف افغان فلم برای تکمیل پروژه مستندش بوده است.

خبرها
خبرها
پیشه‌ور

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید