تلخ‌ترین ارزیابی روسیه از تهاجم به اوکراین؛ مسکو از "تراژدی" تلفات سربازانش ابراز تاسف کرد

۱۴۰۱/۱/۱۹

روسیه تلخ‌ترین ارزیابی از تهاجم خود به اوکراین ارائه کرده و به "تراژدی" تلفات فزاینده نیروهای این کشور و ضربه اقتصادی ناشی از تحریم‌ها اذعان کرده است.

ارتش بریتانیا روز جمعه اعلام کرد که نیروهای روسیه اکنون به طور کامل از شمال اوکراین به بلاروس و روسیه عقب نشینی کرده‌اند.

روسیه پذیرفته است که حمله آن به سرعتی که می‌خواست پیش نرفت.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین روز پنجشنبه از افزایش تعداد کشته‌های سربازان روس در اوکراین ابراز تاسف کرد.

او به اسکای نیوز گفت: «تلفات نیروهای ما بسیار زیاد است. این یک تراژدی بزرگ برای ماست.»

در کنار تلفات بالای سربازان روسی، اکنون مسکو به تاثیرات تحریم‌های غرب نیز اذعان می‌کند. میخائیل میشوستین، نخست‌وزیر روسیه می‌گوید این کشور به دلیل تحریم های بی‌سابقه غرب با سخت‌ترین وضعیت اقتصادی خود در سه دهه اخیر مواجه است.

بریتانیا می‌گوید طبق ارزیابی‌ها روسیه در حال رفتن به سوی عمیق‌ترین رکود اقتصادی از زمان فروپاشی شوروی تاکنون است.

طبق این ارزیابی برآورد می‌شود در پی تحریم‌های بین‌المللی حدود ۳۵۹ میلیارد دالر از دارایی‌های روسیه در هفته‌های اخیر مسدود شده باشد.

روز پنجشنبه، سازمان ملل در اقدامی نمادین روسیه را از عضویت در شورای حقوق بشر سازمان ملل معلق کرد. این سازمان "نگرانی شدید خود را نسبت به حقوق بشر و بحران انسانی در اوکراین" ابراز کرد.

آمادگی برای حمله به شرق

همزمان با اعلام خروج نیروهای روسیه از شمال اوکراین، وزارت دفاع روسیه در توییتر گفته است که حداقل برخی از این نیروها برای جنگیدن در دونباس به شرق اوکراین منتقل خواهند شد.

این وزارتخانه افزود که نیروها قبل از استقرار در شرق اوکراین نیاز به سازمان‌دهی مجدد خواهند داشت و هر گونه اعزام نیرو از شمال احتمالا حداقل یک هفته طول خواهد کشید.

اوکراینی‌ها نیز در آستانه حمله پیش‌بینی شده بزرگ روسیه به شهرهای شرقی این کشور، شروع به تخلیه ساکنان این شهرها کرده‌است.

ستاد کل ارتش اوکراین روز جمعه اعلام کرد که نیروهای روسیه بر روی تصرف بندر محاصره شده ماریوپل در جنوب، نبرد در نزدیکی شهر ایزیوم در شرق و پیشرفت نیروهای اوکراینی در نزدیکی دونتسک متمرکز شده‌اند.

اوکراین اعلام کرد که قصد دارد در روز جمعه حدود۱۰ کریدور بشردوستانه را ایجاد کند، اما غیرنظامیانی که سعی در فرار از ماریوپل دارند باید از وسایل نقلیه شخصی استفاده کنند.

در همین حال، به دنبال اعمال محدودیت‌های جدید پس از کشتار غیرنظامیان اوکراینی در شهر بوچا که به طور گسترده توسط غرب به عنوان جنایات جنگی محکوم شد، اوکراین از متحدان خود خواست تا خرید نفت و گاز روسیه را متوقف کنند و این کشور را از نظر نظامی تقویت کنند.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین اواخر روز پنج‌شنبه در کنفرانس ویدئویی گفت: «اوکراین به سلاح‌هایی نیاز دارد که ابزار پیروزی در میدان جنگ را به او بدهد و این قوی‌ترین تحریم ممکن علیه روسیه خواهد بود».

او همچنین بدون اینکه به هیچ مدرکی اشاره کند گفت که وضعیت در بورودیانکا - شهر دیگری در شمال غرب کی‌یف که از نیروهای روسیه پس گرفته شده است - "به طور قابل توجهی وحشتناک تر" از بوچا است.

ویدئویی که از شهر بورودیانکا گرفته شده نشان می‌دهد که تیم‌های جستجو و نجات از تجهیزات سنگین برای حفاری در میان آوارهای ساختمانی که فروریخته است استفاده می‌کنند. بیم آن می‌رود که صدها نفر زیر آوار دفن شده باشند.

روسیه هدف قرار دادن غیرنظامیان را رد کرده و می‌گوید که تصاویر اجساد در بوچا برای توجیه تحریم‌های بیشتر علیه این کشور و از بین بردن مذاکرات صلح به نمایش گذاشته شده است.