پیام تبریکی امریکا به شهباز شریف؛ به روابط خود با پاکستان ارزش قایل هستیم

۱۴۰۱/۱/۲۵

ایالات متحده روز چهارشنبه انتخاب شهباز شریف برای تصدی پست نخست‌وزیری پاکستان را تبریک گفت.

انتونی بلینکن، وزیر خارجه این کشور در پیام تبریکی‌اش گفت که پاکستان نزدیک به ۷۵ سال شریک مهمی برای امریکا بوده است و «ما به این رابطه ارزش قایل هستیم.»

پس از آن که عمران خان، نخست‌وزیر برکنارشده پاکستان امریکا را متهم به راه‌اندازی توطیه برای برکناری‌اش از قدرت کرد، روابط این دو کشور به سردی گرایید. امریکا اتهام براندازی عمران خان از قدرت را رد کرده است.

در بیانیه وزارت خارجه امریکا آمده است: «ایالات متحده به شهباز شریف، نخست‌وزیر تازه انتخاب‌شده پاکستان تبریک می‌گوید و ما مشتاقانه منتظر ادامه همکاری دیرینه خود هستیم.»

این بیاینه افزوده است که ایالات متحده امریکا «یک پاکستان قوی، مرفه و دموکراتیک را برای منافع هر دو کشور ضروری می‌داند.»

عمران خان، نخست‌وزیر برکنارشده پاکستان برای جلوگیری از برکناری‌اش از قدرت، پارلمان پاکستان را منحل کرد و تصمیم داشت انتخابات زودهنگام برگزار کند اما دادگاه عالی این کشور انحلال پارلمان را خلاف قانون اساسی دانست. این دادگاه حکم داد که پارلمان می‌تواند رأی‌گیری‌اش برای سلب صلاحیت نخست‌وزیر را ادامه دهد.

مخالفان عمران خان برای کنار زدن او از قدرت به ۱۷۲ رأی از ۳۴۲ کرسی پارلمان نیاز داشتند، اما با حمایت ۱۷۴ نماینده مجلس، او را سلب صلاحیت کردند.

هیچ نخست‌وزیری در تاریخ ۷۵ ساله پاکستان دوره پنج‌ساله خود را تکمیل نکرده است.
خان ۶۹ ساله در سال ۲۰۱۸ با حمایت ارتش به قدرت رسید، اما اخیراً با خروج متحدان از دولت ایتلافی، اکثریت پارلمانی خود را از دست داد.

احزاب اپوزیسیون می‌گویند که او اقتصاد آسیب‌دیده پاکستان را احیا نکرد و وعده‌هایش برای رهایی پاکستان از فساد اداری نیز عملی نشد.

جهان‌نما
خبرها
خبرها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید