وزیر مهاجرت کانادا: طالبان مانع خروج هزاران پناهجوی افغان شده است

۱۴۰۱/۱/۲۵

شان فریزر، وزیر مهاجرت کانادا می‌گوید که هزاران افغان پناهجو برای اسکان مجدد در کانادا پذیرفته شده‌اند، اما طالبان مانع خروج آنها از افغانستان می‌شود.او وضعیت افرادی را که می‌خواهند از افغانستان به کانادا بروند، وضعیتی با «چالش‌های فوق‌العاده‌» توصیف کرد.

پیش از این انتقادهایی از وزارت مهاجرت کانادا در پیوند به پذیرش مهاجران افغان صورت گرفته بود. برخی این وزارت را متهم کرده بود که پس از افزایش پناهجویان اوکراینی، با پرونده‌های پناهجویان افغان برخورد سیاسی صورت می‌گیرد.

اما وزیر مهاجرت کانادا می‌گوید: «اگر مساله اراده سیاسی بود، ماه‌ها پیش چهل هزار پناهجوی افغان در اینجا بودند. وضعیت واقع‌بینانه این است که برای هزاران نفری که مایلند به کانادا بیایند و برخی از آنها پذیرفته شده‌اند، مسیر امنی برای خروج وجود ندارد.»

به گزارش روزنامه کانادایی «گلوب اند میل» آقای فریزر گفته است که طالبان توان مدیریت میدان هوایی کابل را ندارد و اسناد سفر را نیز به صورت حرفه‌ای نمی‌تواند صادر کند.

در همین حال دیوید فریزر، جنرال بازنشسته کانادایی که فرماندهی نیروهای کانادا در افغانستان را بر عهده داشت، می‌گوید که حدود ده هزار کارمند محلی دولت کانادا در افغانستان باقی مانده‌اند.

کانادا پیش از این اعلام کرده بود که تا سال آینده میلادی، چهل هزار پناهجوی افغان را می‌پذیرد.

احزاب اپوزیسیون کانادا، دولت لیبرال‌ را به ایجاد یک سیستم دوگانه متهم کرده اند که اوکراینی‌ها را بر پناهجویان کشورهای دیگر مانند افغانستان در اولویت قرار می‌دهد.

هفته گذشته، کمیته مهاجرت مجلس طرحی را تصویب کرد که در آن از وزیر مهاجرت خواسته شد تا روند رسیدگی به پرونده‌های مهاجرتی همه متقاضیان به شمول پناهجویان افغان را تسریع کند.

جهان‌نما
خبرها
نگاه روز

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید