وزارت خارجه ایران تا برقراری دولت مشروع در افغانستان، از سوی طالبان دیپلومات نمی‌پذیرد

دوشنبه ۱۴۰۱/۰۱/۲۹

وزارت خارجه ایران می‌گوید تا برقراری دولت مشروع در افغانستان، از سوی طالبان دیپلومات نمی‌پذیرد. سعید خطیب زاده، سخنگوی این وزارت گفت «کنوانسیون‌های بین‌المللی روشن هستند، باید دولت جدید و نظام سیاسی جدید در افغانستان به رسمیت شناخته شود تا بتواند نمایندگان جدیدی را اعزام کند.»

این در حالی است که امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجه طالبان در سفر به تهران در ماه جدی سال ۱۴۰۰ از ایران خواسته بود تا دیپلومات‌های طالبان برای کار در سفارت افغانستان پذیرفته شوند.

وزارت خارجه ایران می‌گوید فعالیت‌های دیپلوماتیک سفارت افغانستان در تهران همانند تمامی سفارتخانه‌های خارجی در چارچوب اصول و قواعد تعریف شده کنوانسیون ۱۹۶۱ وین در خصوص روابط دیپلماتیک قرار دارد و هیچگونه تغییر و تحولی خارج از آن ممکن نیست.

با این حال گزارش‌هایی وجود دارد که بر اساس مکتوبی که در ماه قوس سال ۱۴۰۰ از سوی وزارت خارجه طالبان صادر شده، عبدالقیوم سلیمانی، برادرزاده اسماعیل خان با امضای امیرخان متقی سرپرست سفارت افغانستان در تهران گماشته شده است. سلیمانی این گزارش‌ها را رد کرده است.

عبدالقیوم سلیمانی، معاون عبدالغفور لیوال،‌ سفیر پیشین افغانستان در تهران بود. آقای لیوال چند ماه پس از روی کار آمدن طالبان، از سمت خود کناره‌گیری کرد. سلیمانی می‌گوید، به دلیل کناره‌گیری لیوال سرپرستی سفارت را به عهده گرفته است.

امیرخان متقی مدعی است که بسیاری از سفارتخانه‌های افغانستان حالا زیر نظر وزارت خارجه طالبان است.

تاکنون روسیه، پاکستان، قطر و ترکمنستان با وجود این که می‌گویند طالبان را به رسمیت نمی‌شناسند، دیپلومات‌های طالبان را برای کار در سفارت‌ها و نمایندگی‌های دیپلوماتیک افغانستان پذیرفته‌اند.

پربیننده‌ترین‌ها

بحث روز
جهان‌نما
خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید