سخنگوی طالبان: یک دلیل عمده حضور داعش در افغانستان خودداری طالبان از قتل عام قوم خاص است

۱۴۰۱/۱/۳۱

یکی از سخنگویان طالبان می‌گوید یکی از دلایل عمده پیدا شدن رد پای داعش در افغانستان خودداری طالبان از قتل عام و جنگیدن در برابر یک قوم خاص است.

انعام‌الله سمنگانی ادعا کرد که طالبان در ۲۰ سال جنگ در برابر حکومت پیشین و نیروهای خارجی، هرگز حاضر نشد از انگیزه‌های قومی استفاده کند.

آقای سمنگانی این اظهارات را پس از حملات روز سه‌شنبه به کودکان هزاره در یک مکتب و یک مرکز آموزشی در غرب شهر کابل بیان کرده است.

این سخنگوی طالبان در صفحه توییتر خود نوشته است: "یکی از دلایل عمده‌ آوردن فتنه داعش در افغانستان و قرار دادن آن در مصاف امارت اسلامی همین بود که‌ امارت اسلامی چرا‌ در برابر یک قوم خاص نمی‌جنگد و چرا‌ آن قوم را قتل عام نمی‌کند؟"

در حالی که طالبان خود متهم به کشتار هزاره‌هاست، آقای سمنگانی می‌گوید این گروه در یک دهه‌ اخیر بزرگ‌ترین قربانی‌ها را برای دفاع از وحدت ملی داده است.

طالبان متهم است که چه در دور اول حکومت خود در دهه نود میلادی و چه در جریان بیست سال جنگ با حکومت پیشین افغانستان و نیروهای خارجی به صورت هدفمند هزاره‌ها را هدف قرار داده و در مواردی اقدام به کشتار جمعی آنها کرده است.

اما آقای سمنگانی می‌گوید که طالبان در ۲۰ سال گذشته هرگز‌ آماده نشد تا از انگیزه‌های قومی، نژادی و مذهبی در جنگ استفاده کند.

این سخنگوی طالبان مدعی است که طالبان در برابر "فتنه‌هایی همچو داعش"، بیش از هزار قربانی داده و به گفته او از جنگ‌های خانمان‌سوز داخلی و قومی جلوگیری کرده است.

هرچند هنوز مسئولیت حمله به مکتب عبدالرحیم شهید و مرکز آموزشی ممتاز در منطقه هزاره‌نشین دشت‌برچی را کسی به عهده نگرفته است، مسئولیت بیشتر حملات مشابه را قبلا داعش به عهده گرفته بود.

آقای سمنگانی در واکنش به این حملات در توییتر خود نوشته است: "حمله بر طفل‌های بی‌گناه و نازنین ما، بسیار دردآور و غم‌انگیز بود."

او افزوده که طالبان به‌حیث "مسئول امنیت هر شهروند"؛ پیش از اینکه دیگران را مسئول "این جنایت بزرگ" بداند، مسئولیت دارد و متعهد است تا عاملان حمله را پیدا و مجازات و از تکرار چنین موارد دردناک جلوگیری‌ کند.

صندوق کودکان سازمان ملل گفته است که در حملات روز سه‌شنبه دستکم ۹ کودک کشته و بیش از ۵۰ کودک دیگر زخمی شدند. اما مردم محل شمار تلفات را تا ۳۰ نفر اعلام کرده‌اند. طالبان می‌گوید نفر کشته شدند.

در سال‌های اخیر مسئولیت بیشتر حملات مرگبار به هزاره‌ها در افغانستان را داعش به عهده گرفته است.

خبرها
بحث روز
جهان‌نما

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید