بانک جهانی فعالیت سه پروژه خود در افغانستان را از سر می‌گیرد

۱۴۰۱/۱/۳۱

خبرگزاری رویترز روز سه‌شنبه به نقل از منابع آگاه گزارش داد که بانک جهانی کار سه پروژه خود در افغانستان را از سر می‌گیرد.

منابع می‌گویند فعالیت پروژه‌های بخش صحت، زراعت و معیشت این بانک از سر گرفته خواهد شد اما پروژه بخش آموزشی در اعتراض به ممنوعیت تحصیل دختران هنوز تعلیق است.

بانک جهانی اواخر ماه مارچ فعالیت چهار پروژه خود به ارزش ۶۰۰ میلیون دالر را در واکنش به ممنوعیت آموزش دختران بالاتر از صنف ششم در افغانستان به حالت تعلیق درآورد.

آن زمان این بانک اعلام کرد که این پروژه‌ها هنگامی از حالت تعلیق در می‌آیند که همه دختران به آموزش دسترسی داشته باشند.

یک منبع آگاه به رویترز گفت که با توجه به تشدید بحران اقتصادی در افغانستان و افزایش قیمت مواد غذایی و انرژی در جهان، مقامات بانک جهانی تصمیم گرفته‌اند فعالیت سه پروژه این بانک به ارزش حدود ۴۵۰ میلیون دالر از سرگرفته شود. اما پروژه آموزشی بانک مذکور به ارزش حدود ۱۵۰ میلیون دالر هنوز تعلیق است.

در همین حال، وزارت خزانه‌داری ایالات متحده روز دوشنبه اعلام کرد که کمک‌کنندگان عمده صندوق بازسازی افغانستان روز جمعه در جریان نشست‌های بهاری صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی، در مورد مشکلات فزاینده اقتصادی و امنیت غذایی افغانستان بحث خواهند کرد.

رویترز گزاش می‌دهد که صندوق بین‌المللی پول، هیئت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) و بانک توسعه اسلامی نیز در این نشست شرکت خواهند کرد.

بانک جهانی هفته گذشته چشم‌انداز ناگواری از اقتصاد افغانستان منتشر کرد و خاطرنشان ساخت که ۳۳ درصد درآمد سرانه این کشور در چهار ماه آخر سال ۲۰۲۱ پس از به دست گرفتن قدرت توسط طالبان کاهش یافته است.

طبق این گزارش، حدود ۳۷ درصد خانواده‌ها در افغانستان پول کافی برای تهیه غذا ندارند، در حالی که ۳۳ درصد «تنها توانایی تامین غذا» دارند اما به سایر نیازهای‌شان نمی‌توانند رسیدگی کنند.

بحث روز
جهان‌نما
خبرها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید