تام وست: طالبان به خواست رهبران مذهبی توجه کند و محدودیت بر آموزش دختران را بردارد

۱۴۰۱/۲/۱

تام وست، نماینده ویژه امریکا در امور افغانستان از طالبان خواست تا «به درخواست رهبران مذهبی و بزرگان سراسر کشور» توجه کند و محدودیت بر آموزش دختران را بردارد. او در گفتگو با حامد کرزی، رئیس‌جمهور پیشین این محدودیت را در تضاد با تضمین‌های مکرر طالبان به مردم افغانستان دانست.

تام وست در رشته توییتی، در کنار «وحشیانه خواندن» حمله بر مکتب عبدالرحیم شهید و مرکز آموزشی ممتاز در غرب کابل، همچنین نوشته است که در گفتگویش با حامد کرزی «نگرانی شدید خود را در مورد محدودیت‌های دوامدار طالبان بر تحصیل دختران» ابراز کرده است.

نماینده ویژه ایالات متحده در امور افغانستان چهارشنبه ۳۱ حمل گفت که نقض حقوق زنان و دختران آینده افغانستان را تضعیف می‌کند.

تام وست در حالی از طالبان می‌خواهد به خواست علما تن داده و محدودیت بر آموزش دختران را بردارد که اخیراً شماری از علمای دینی با راه‌اندازی نشستی زیر عنوان «گفتگوی ملی علمای افغانستان» نیز خواستار بازگشایی مکاتب دخترانه شدند. این علما با صدور قطعنامه‌ای گفتند که بسته ماندن مکاتب بر روی دختران هیچ توجیه شرعی ندارد.

شماری از علمای دینی در پکتیا و بلخ نیز ار طالبان خواسته بودند دروازه‌های مکاتب را به روی دختران دانش‌آموز باز کنند.

طالبان اما به خواست جامعه جهانی، علما و مردم افغانستان توجه نکرده و آموزش دختران بالاتر از صنف ششم را ممنوع اعلام کرده است.