گزارش‌ها از تحرکات نظامی در دو سوی مرز ایران و افغانستان

۱۴۰۱/۲/۶

ویدیوهای منتشر شده در ایران و افغانستان نشان می‌دهد که نظامیان ایرانی و طالبان در حال صف‌آرایی در امتداد مرز دو کشورند.

سایت خبرآنلاین ویدیویی از اعزام تانک‌های لشکر ۸۸ زاهدان به مرز افغانستان نشر کرده است. افراد طالبان هم تصاویری از آمادگی نظامی در مرز اسلام‌قلعه نشر کرده‌اند.

ویدیویی که سایت ایرانی خبرآنلاین با عنوان صف‌آرایی در مرز افغانستان نشر کرده، تانک‌های ارتش ایران را در حال حرکت در یک جاده مرزی نشان می‌دهد. هرچند تاریخ دقیق ثبت این ویدیو را مشخص نکرده است.

همچنین یک عضو گروه طالبان ویدیویی به کانال تلگرامی شبکه خبری کهسان فرستاده که افراد مسلح این گروه را در حال آمادگی در پشت یک دیوار در مرز اسلام‌قلعه نشان می‌دهد.

فردی که ویدیو را ثبت کرده از امکان درگیری سخن می‌گوید. او می‌گوید آن‌ها منتظر رسیدن نیروی بیشتر از قول اردو اند.

این ویدیو افراد مسلح طالبان را دست به ماشه به سوی مرز ایران نشان می‌دهد.

همچنین ویدیوی دیگری در شبکه‌های اجتماعی نشر شده که تخلیه شبانه پارگینگ گمرک ایرانی دوغارون را نشان می‌دهد.

در این ویدیو که به نظر می‌رسد تاجران در گروه‌های تلگرامی خود نشر کرده‌اند، گفته می‌شود که ماموران گمرک این پارکینگ را تخلیه می‌کنند و گفته‌اند امشب قرار است جنگ شود.

تنش میان دو طرف پس از آن بالا گرفت که اخیراً افراد طالبان هشت مرزبان ایرانی را که بدون هماهنگی وارد خاک افغانستان شده بودند، دستگیر کردند. پس از این رویداد، مرز اسلام‌قلعه به‌روی رفت و آمد بسته شد.

سخنگوی وزارت خارجه ایران روز دوشنبه در یک نشست خبری گفت مرزبانان جمهوری اسلامی به دلیل اوضاع داخلی افغانستان و ناآشنایی احتمالی افراد طالبان که در مرزها مستقر شده‌ان، تا اکنون با خویشتنداری رفتار کرده‌اند.

سعید خطیب‌زاده در نشست خبری گفت که تکرار تنش مرزی از سوی طالبان جای نگرانی دارد. او گفت ماموران مرزی ایرانی دستور دارند از هرگونه تردد غیرقانونی جلوگیری بکند.

سخنگوی وزارت خارجه ایران گفت جمهوری اسلامی آماده است افراد طالبان را در خصوص شناسایی نقاط مرزی آموزش دهد.

علت این تنش مرزی طبق ادعای طالبان ساخت دو پاسگاه از سوی مرزبانان ایرانی در خاک افغانستان و ممانعت از ساخت یک جاده مرزی توسط نیروهای ایرانی اعلان شده است.

در ماه قوس پارسال نیز بین طالبان و نیروهای مرزی ایران در ولایت نیمروز درگیری رخ داد. آن زمان نیروهای ایرانی در درگیری با طالبان از سلاح سنگین استفاده کرد و طالبان هم موترهای هاموی زرهی امریکایی را برای جنگیدن در برابر مرزبانان ایرانی به نیمروز فرستادند.