بزرگترین تولیدکننده پهپادهای تصویربرداری، فروش محصولات خود به روسیه و اوکراین را متوقف کرد

۱۴۰۱/۲/۷

شرکت فناوری چینایی دی‌جی‌آی، بزرگترین سازنده پهپادهای تصویربرداری در جهان از توقف فروش محصولاتش به روسیه و اوکراین خبر داد.

این شرکت می‌گوید نگران است که از محصولاتش در جنگ این دو کشور استفاده شود.

دی‌جی‌آی اولین شرکت بزرگ چینایی است که از توقف فعالیت خود در روسیه خبر می‌دهد.

به گزارش رویترز، پیش از این مقامات و شهروندان اوکراینی شرکت (DJI) را به افشای اطلاعات مربوط به ارتش اوکراین به روسیه متهم کرده بودند؛ اتهاماتی که بزرگترین سازنده پهپادهای تصویربرداری، آن را «کاملاً نادرست» خوانده است.

برخلاف بسیاری از شرکت‌های غربی که در اعتراض به تهاجم روسیه به اوکراین فعالیت‌شان در روسیه را متوقف کرده اند، شرکت‌های چینی مطابق با موضع پکن در آنجا باقی مانده‌اند.

یکی از سخنگویان شرکت چینایی دی جی آی، تولیدکننده دوربین‌های پرنده، روز چهارشنبه گفت که تعلیق تجارت در روسیه و اوکراین «نشان‌دهنده موضع خاصی در قبال هیچ کشوری نیست بلکه بر اساس اصول خود شرکت چنین تصمیم گرفته شده است».

این سخنگو می‌افزاید: «شرکت (DJI) از هرگونه استفاده از پهپادهای تصویربرداری برای آسیب رساندن به دیگران متنفر است و ما به طور موقت فروش در این کشورها را به حالت تعلیق در می‌آوریم تا مطمئن شویم هیچ‌کس از دوربین‌های ما در جنگ استفاده نمی‌کند.»

یکی از نمایندگان این شرکت ماه گذشته گفت که از فلم‌های آنلاینی که نشان می‌داد ارتش روسیه از محصولات آن استفاده می‌کند آگاه بود، اما نتوانست این موضوع را تایید کند. او گفت که شرکت کنترولی بر استفاده از محصولاتش ندارد.

جنگ اوکراین شرکت‌های چینایی را در تنگنا قرار داده است. ادامه فعالیت در روسیه با انتقادهای بین‌المللی مواجه شده است، اما توقف فعالیت در این کشور، با واکنش شدید مردم چین مواجه خواهد شد.