دیده‌بان حقوق بشر: طالبان سخت‌گیری‌ درباره پوشش دختران دانش‌آموز را بیشتر کرده‌اند

چهارشنبه ۱۴۰۱/۰۲/۰۷

دیده‌بان حقوق بشر در گزارشی از پوشش دانش‌آموزان در افغانستان زیر کنترل طالبان نوشته که سخت‌گیری‌ها در مورد لباس دختران هر روز بیشتر می‌شود.

یک معلم گفته طالبان در مکتب جاسوس گذاشته‌اند و یک دانش‌آموز گفته است که "طالبان با این محدودیت‌ها می‌خواهند ما داوطلبانه ترک تحصیل کنیم."

بر اساس گزارش دیده‌بان حقوق بشر، طالبان با تسلط بر افغانستان در آگست ۲۰۲۱ مکاتب دخترانه بالاتر از صنف ۶ را بستند اما فشار مردم محل باعث شد که در ۹ ولایت مکاتب متوسطه و لیسه دخترانه دوباره باز شوند. هرچند پس از آنکه طالبان به وعده‌شان برای بازگشایی تمام مکاتب در شروع سال تحصیلی عمل نکردند، شماری از این مکاتب دوباره بسته شدند.

دیده‌بان حقوق بشر می‌گوید ولایت بلخ در شمال افغانستان از منظر آموزش دختران هنوز منحصر به‌فرد است: از زمانی که طالبان قدرت را به‌دست گرفتند مکاتب متوسطه و لیسه دخترانه در این ولایت باز مانده‌اند.

اما چالشی که پیش‌روی دانش‌آموزان و معلمان این مکاتب قرار دارد، سخت‌گیری‌های است که در قسمت لباس و پوشش دختران اعمال می‌شود.

این نهاد مدافع حقوق بشر می‌گوید به مدیران مکاتب در بلخ و جاهای دیگر هشدار داده شده است اگر مطابق طرزالعمل معرفی شده در مورد پوشش لباس عمل نکنند، مکاتب را خواهند بست.

به گفته دیده‌بان حقوق بشر، به‌دلیل دیده شدن صورت شماری از دانش‌آموزان، یک مکتب در بلخ به مدت چندین روز بسته شده بود.

مسئولان یک مکتب دیگر هم پیام صوتی یک مقام طالبان را شریک کردند که از مدیر مکتب می‌خواهد معلمی را به‌دلیل حجاب "نامناسب" اش منفک کنند.

طبق این گزارش، یک مکتب معلمی را مسئول "امر به معروف و نهی از منکر" کرده است.

یک معلم دیگر هم به دیده‌بان حقوق بشر گفته است که شرایط حجاب هر روز سخت‌تر می‌شود. او افزوده است که طالبان برای آنها جاسوس گماشته‌اند. اگر دانش‌آموزان یا معلمان حجاب مورد نظر طالبان را رعایت نکنند، بدون هیچ بحثی معلمان منفک و دانش‌آموزان اخراج می‌شوند.

دانش‌آموز دیگری به این نهاد گفته است: "ما اجازه نداریم کمربند بسته کنیم. آستین‌های ما باید گشاد باشد تا آرنج و شکل بازوهایمان را پنهان کند."

این دانش آموز افزود: "همه دختران در مکتب معتقدند که طالبان می‌خواهند آنقدر بر ما سخت بگیرند تا ما خود از تحصیل دست بکشیم." اما او می‌گوید آن‌ها مصمم اند درس بخوانند و اجازه ندهند طالبان به هدف‌ خود برسند.

در این گزارش، ظاهرا به دلایل امنیتی از افرادی که از آن‌ها نقل قول شده، نام برده نشده است.

Photo: Human Rights Watch

خبرها
جهان‌نما
جهان‌نما

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید