افغانستان در فهرست کشورهایی با آمار بلند ابتلا به بیماری سرخکان قرار گرفت

۱۴۰۱/۲/۸

سازمان جهانی صحت و صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل می‌گویند که موارد ابتلا به بیماری سرخکان در سراسر جهان در دو ماه نخست سال جاری میلادی ۷۹ درصد افزایش یافته است.

به گفته این دو سازمان، بیشترین موارد سرخکان در کشورهای سومالیا، یمن، افغانستان، نایجریا و ایتوپیا ثبت شده است.

در اعلامیه منتشر شده از سوی این دو سازمان آمده است که در ماه‌های جنوری و فبروری سال جاری میلادی، ۱۷۳۳۸ مورد سرخکان در سراسر جهان گزارش شده است؛ در حالی که این رقم در دو ماه نخست سال گذشته به ۹۶۶۵ مورد می‌رسید.

به گفته این دو سازمان، ویروس سرخکان جدا از تأثیر مستقیمی که بر بدن کودکان می‌گذارد، کشنده نیز است. این بیماری سیستم ایمنی بدن را نیز ضعیف می‌کند و کودک را در برابر سایر بیماری‌های عفونی مانند سینه‌بغل و اسهال آسیب‌پذیرتر می‌سازد.

در اعلامیه آمده است: «اکثر موارد بیماری سرخکان در محیط‌هایی اتفاق می‌افتد که با دلیل کووید-۱۹، درگیری یا سایر بحران‌ها با مشکلات اجتماعی و اقتصادی مواجه شده‌اند و زیرساخت‌های سیستم بهداشتی ضعیف و ناامنی دارند.»

پیش از این سازمان داکتران بدون مرز گزارش داده بود که ۵۰ درصد کودکان مبتلا به سرخکان در افغانستان دچار سوءتغذیه نیز هستند.

یونیسف و سازمان جهانی صحت می‌گویند که اختلال‌های ناشی از همه‌گیری کووید ۱۹ در سیستم بهداشت کشورها باعث تعلیق ۱۹ برنامه واکسین سرخکان در سراسر جهان شده است. به گفته این دو سازمان، تعلیق کمپین واکسین ۷۳ میلیون کودک را در معرض خطر ابتلا به سرخکان قرار می‌دهد.

سومالیا با ۹۰۶۸ مورد، یمن با ۳۶۲۹ مورد و افغانستان با ۳۶۲۸ مورد بیشترین موارد بیماری سرخکان را در ۱۲ ماه گذشته گزارش داده‌اند. نایجریا و ایتوپیا نیز هر کدام با مواردی کمتر از کشورهای فوق، در میان ۵ کشوری قرار دارند که بیشترین موارد ابتلا به این بیماری در آن گزارش شده است.

این دو سازمان می‌گویند که اختلالات ناشی از بیماری کووید ۱۹ در سیستم‌های بهداشت کشورها و افزایش نابرابری در دسترسی به واکسین سرخکان، شمار زیادی از کودکان در جهان را در مقابل این بیماری، آسیب‌پذیر ساخته است.

تدروس آدهانوم گبریسوس، رئیس سازمان جهانی صحت گفت: «اکنون زمان بازگشت واکسیناسیون و راه‌اندازی کمپین‌ها است تا همه بتوانند به این واکسین‌های نجات‌دهنده دسترسی داشته باشند.»

دیدگاه
نگاه روز
زمین: قدرت سیاره

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید