نگرانی رئیس‌جمهور ایران از "روند خطرناک و هدفمند ناامنی و جنگ فرقه‌ای" در افغانستان

۱۴۰۱/۲/۹

رئیس‌جمهور ایران می‌گوید انتظار می‌رفت که با پایان درگیری‌ها در افغانستان "امنیت، علم‌آموزی دختران و پسران چشم و دل دوستان افغانستان را روشن کند."

ابراهیم ر‌‌ئیسی در جمع سفیران کشورهای اسلامی از "روند خطرناک و هدفمند ترویج ناامنی" و "جنگ فرقه‌ای" در افغانستان ابراز نگرانی کرد.

آقای رئیسی روز پنجشنبه در تهران گفت که جمهوری اسلامی ایران "همواره بر مشارکت واقعی همه گروه‌های قومی، مذهبی و سیاسی در حکومت آینده افغانستان تاکید داشته است" تا به گفته او "امکان سو استفاده دشمنان این ملت به حداقل برسد و افغانستان بعد از سال‌ها درد و رنج، روی آرامش ببیند".

با تسلط طالبان بر افغانستان به ویژه در هفته‌های اخیر، جامعه هزاره و شیعیان افغانستان هدف حملات زنجیره‌ای داعش قرار گرفته است. در اثر حملات متعدد داعش در غرب کابل و شهر مزار شریف ده‌ها غیرنظامی کشته شده‌اند.

رئیس‌جمهور ایران در این دیدار تاکید کرده است که اگر "فداکاری‌های ابومهدی المهندس و قاسم سلیمانی"، فرماندهان سابق حشد شعبی عراق و سپاه قدس ایران، نبود "داعش در بسیاری از کشورها ادعای حکومت می‌کرد."

ابراهیم رئیسی بار دیگر در این دیدار از کشورهای اسلامی خواست برای مقابله با داعش و جریان‌های افراطی به صورت مشترک عمل کنند.

پیشتر، با افزایش حملات داعش در افغانستان، آقای رئیسی از طالبان خواسته بود "جلو گرگ‌هایی را بگیرند که به جان و امنیت مردم حمله می‌کنند."

او با اشاره به حملات خونبار اخیر در افغانستان می‌گوید کشورش برای تأمین امنیت افغانستان آماده همکاری است.

با این حال، طالبان می‌گوید این گروه در سرکوب گروه‌های هراس‌افکن به ویژه داعش در افغانستان موفق بوده و از نیرو و امکانات کافی برخوردار است.

انعام‌الله سمنگانی، معاون سخنگوی طالبان اخیرا بدون اشاره به اعلام همکاری ایران در خصوص همکاری این کشور با طالبان، می‌گوید داعش که در گذشته در افغانستان به یک تهدید بزرگ تبدیل شده بود اکنون در هیچ نقطه افغانستان حضور فزیکی و علنی ندارد.

ایران در ماه‌های اخیر به شماری از خانواده‌های قربانیان حملات داعش کمک کرده است.