پیام عیدی منسوب به رهبر طالبان: گام‌های دیگری در زمینه آموزش برداشته می‌شود

۱۴۰۱/۲/۹

هبت‌الله آخندزاده، رهبر طالبان در پیام عید فطر می‌گوید افغانستان دیگر توان هیچ‌گونه توطئه را ندارد و از مخالفان خواسته به خانه بر گردند.

در پیام منسوب به رهبر طالبان که در وب‌سایت شورشیان منتشر شده در مورد آموزش، امر به معروف، تفاهمنامه دوحه، تشکیل ارتش و پولیس اشاره شده است.

هبت‌الله آخندزاده بار دیگر بر عملی شدن تفاهمنامه دوحه میان طالبان و آمریکا تأکید کرده و از جامعه جهانی خواسته است حکومت طالبان را به رسمیت بشناسد.

رهبر طالبان به کسانی که قصد جنگ با این گروه را دارد، هشدار داده است اگر کسی برای آغاز جنگ دیگر تلاش کند با واکنش قاطع و جدی این «ملت» رو به رو خواهد شد.

در بخشی از پیام رهبر طالبان آمده است که این گروه اجازه نمی‌دهد هیچ کشوری از خاک افغانستان مورد تهدید قرار بگیرد. او گفته است طالبان خواهان روابط مثبت با کشورهای همسایه و جامعه جهانی است.

در ادامه، رهبر طالبان در مورد منع شدن کشت و قاچاق مواد مخدر سخن گفته و از جامعه جهانی خواسته است با فراهم کردن کشت بدیل به دهقانان کمک کنند.

در بخشی از پیام منسوب به رهبر طالبان آمده است، کسی نباید در مورد حقوق شهروندان افغانستان نگران باشد. هبت‌الله آخندزاده تأکید کرده که طالبان به حقوق شرعی مردان و زنان احترام دارد و افزوده است کسی نباید این موضوع «بشری و عاطفی» را جز اهداف سیاسی قرار دهد.

رهبر طالبان مدعی شده است که «افغان‌ها در مقایسه با بیست سال اخیر، اکنون از حقوق اساسی؛ حق زندگی، امنیت و حیثیت بیشتر برخوردارند.»

هبت‌الله آخندزاده گفته است که طالبان روی قوت بخشیدن آموزش کار می‌کند و فضای مناسب امنیت را برای پیشبرد آموزش فراهم کرده است. او هیچ اشاره به تعطیلی مکاتب دخترانه بالاتر از دوره متوسط نکرده است بلکه گفته است گام‌های دیگری در زمینه آموزش برداشته می‌شود.

رهبر طالبان همچنین گفته است این گروه به آزادی بیان با در نظرداشت منافع ملی و ارزش‌های اسلامی متعهد است و از نشرات سالم و مثبت حمایت می‌کند. او به تعطیلی رسانه‌ها، بازداشت و لت و کوب ده‌ها خبرنگار هیچ اشاره نکرده است.

هبت‌الله آخندزاده در مورد تشکیل ارتش و پولیس و ایجاد سازمان استخبارات طالبان اشاره کرده افزوده است که این گروه در مدت کوتاه با استفاده از «امکانات و وسایل افغانی» بنیاد یک ارتش قوی را برای دفاع از کشور اساس گذاشته است.

این درحالیست که آمریکا اخیراً اعلام کرد به ارزش هفت میلیارد دالر تجهیزات نظامی باقی‌مانده آمریکا در افغانستان در اختیار طالبان قرار گرفته است.

با آنکه در پیام منسوب به رهبر طالبان آمده است که پس از تسلط این گروه بر افغانستان، امنیت به گونه کامل تأمین شده است اما در این پیام هیچ اشاره به حملات زنجیره‌ای و مرگبار که جامعه هزاره و اهل تشیع را هدف قرار داده، نشده است.

در هفته‌های اخیر در اثر حملات انفجاری در شماری از ولایت‌های افغانستان ده‌ها غیرنظامی کشته شدند. هدف عمده این حملات هزاره‌ها و شیعیان بوده است.

خبرها
گفت‌وگوی ویژه
کلکین

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید