انیمیشن "خانواده افغان من" نامزد جشنواره گلدن گلوب شد

۱۴۰۱/۲/۱۲

انیمیشن "خانواده افغان من" محصول مشترک فرانسه، چک و اسلواکی، نامزد جشنواره گلدن گلوب ۲۰۲۲ شد.

این انیمیشن برگرفته از یک رمان به نام "فرشته" است که توسط پترا پروچازکوا، یک روزنامه‌نگار چکی در سال ۲۰۱۲ نوشته شده است.

کارگردان این اثر، میخاییلا پاولاتوا از کشور چک است.

انیمیشن داستان هلنا زن جوان چکی را روایت می‌کند که از تنهایی رنج می‌برد. او در دانشگاه دلسپرده نذیر، همصنفی افغان خود می‌شود و با رویای داشتن یک خانواده بزرگ تصمیم می‌گیرد به دنبال کسی که شوهرش می‌شود همه چیز را رها کند.

این زن جوان از آزادی‌هایی که جامعه غربی به او ارایه می‌کند چشم‌پوشی کرده و با نذیر راهی افغانستان می‌شود.

زن جوان پس از ازدواج نام خود را به هرا تغییر می‌دهد.

این فیلم تلاش می‌کند تا سه محیط اصلی که شامل زندگی خانوادگی هلنا و حضور او در بازار کابل و پایگاه امریکایی است را به تصویر بکشد.

واقعیت برای همه در این داستان پیچیده است، جایی که آموزش، میراث فرهنگی، زمینه سیاسی و آرزوهای فردی وارد بازی می‌شوند و شکل دیگری از واقعیت را تشکیل می‌دهند.

زن جوان چکی بین تجربه‌های زیستی گذشته خود و نمودهای عینی که با آن رو به رو می‌شود، در نوسان است. آن‌جا که در آمیزه‌ای از صداقت و تحریک به همکار آمریکایی خود اعتراف می‌کند: «اینجا همه چیز برای من ساده‌تر به نظر می‌رسد یک دین، یک شوهر، یک کشور» نقطه عطف قابل توجهی است که فیلم را در رادیکال‌ترین موقعیت قرار می‌دهد.

کارگردان فیلم می‌گوید «هرا شخصیتی قوی و پر از دوگانگی است، عمدتا برای او بود که من داستان خانواده افغان را روایت کردم. دوست داشتم فیلم از چشم او دیده شود.»