نامه سرگشاده فرهاد دریا به اشرف غنی: چه کسی به سربازان مخابره کرد که سلاح بر زمین بگذارند؟

۱۴۰۱/۲/۱۴

فرهاد دریا، آوازخوان پرآوازه افغانستان با نوشتن نامه سرگشاده‌ای از اشرف غنی، رئیس جمهور پیشین این کشور پرسیده است: "فرمان تسلیمی و گذاشتن اسلحه برزمین، از کدام مرجع به نیروهای امنیتی مخابره می‌شد؟ و مسئول و مقصر اصلی از هم‌پاشیدن یک اردوی مجهز سه صد هزار نفری کی‌ها بودند؟"

فرهاد دریا گفته در نامه سرگشاده‌ای که به اشرف غنی نوشته گفته نمی‌خواهد مقاومت رهبر اوکراین در برابر ابر قدرت روسیه را با فرار جمهوریت در برابر "چند موترسایکل‌سوار مزدور" مقایسه کند، اما از اشرف غنی پرسیده که به حیث سرقومندان اعلی قوای مسلح به این سوال پاسخ بگوید که "در حالی که دل به شکست و فرار داده بودید، به کدامین منطق قهرمانان امنیتی را حتی تا دم سقوط کابل در وضعیت دفاعِ فعال نگه داشته بودید؟"

در نامه فرهاد دریا آمده "حقیقت این است که سقوط جمهوریت، سقوط نظامی نی، بلکه سقوط اخلاقی بود؛ سقوطی که توسط خیانت و توطئه‌ی یک گروه خاص، به مرور زمان و پلان شده، عملی شد."

او از اشرف غنی پرسیده وضاحت بدهد که چه بلایی بر مردم افغانستان نازل شد.

فرهاد دریا با اشاره به کشتار زنجیره‌ای نیروهای امنیتی دولت پیشین افغانستان و مسدود ماندن مکاتب دخترانه در افغانستان اشرف غنی را مخاطب قرار داده و گفته است "شما گذاشتید گلوی‌ آنها را به جرم عشق و مثبت‌اندیشی، با تفنگ و‌ خنجرِ تحریم پاره کنند و شما از دور تماشا کردید."

پس از ورود طالبان به کابل در ماه اگست پارسال کشتار، ناپدیدسازی و بازداشت خودسرانه زنجیره‌ای نیروهای امنیتی دولت پیشین آغاز شد.

هرچند در بدو ورود طالبان به کابل پیام عفو عمومی منسوب به ملا هبت‌الله آخوندزاده، رهبر طالبان منتشر شده بود، اما طالبان هرگز به عفو عمومی متعهد نماندند.

نهادهای حقوق بشری اعلام کرده‌اند که این گروه از عفو عمومی به عنوان ترفندی برای به دام انداختن مخالفان و کارمندان دولت پیشین افغانستان استفاده کرده‌ است.

یک گزارش تحقیقی روزنامه نیویارک تایمز نشان می‌دهد که در شش ماه اول تسلط طالبان در افغانستان دست کم پنجصد عضو نیروهای امنیتی دولت پیشین افغانستان کشته و یا ناپدید شده است.

طالبان پس از ورودشان به کابل مانع گشایش مکاتب دخترانه دوره ثانوی در افغانستان شدند و محدودیت‌های سنگینی را بر حضور زنان در اجتماع و سیاست وضع کردند.

۲۲۹ روز از بسته ماندن مکاتب دوره متوسطه و عالی دخترانه توسط طالبان می‌گذرد.

فرهاد دریا در نامه‌اش به رئیس‌جمهور پیشین افغانستان گفته است در اوایل "به خاطر پیشینه‌ی آکادمیک و به احترام چند کتاب که‌ [اشرف غنی] در زندگی خوانده و نوشته‌" است تصور می‌کرد که او انسانی صادق، و دوستدار افغانستان است، اما پس از دیدن کارکردهای او به یک مخالف و منتقد جدی او بدل شده است.

نامه سرگشاده فرهاد دریا در واکنش به سخنرانی اشرف غنی در روز عید فطر منتشر شده است.

اشرف غنی سخنرانی صوتی را به مناسبت روز عید فطر از طریق فیسبوکش منتشر کرد و در آن سخنرانی گفت: "افغانستان در یک مرحله خطرناک تاریخ قرار دارد." وی تأکید کرد که "انحصار قدرت وضعیت را وخیم‌تر خواهد کرد."

دریا گفته است سخنرانی عیدی اشرف غنی را شنیده اما در این سخنرانی چیزی نیامده بود که او و مردم افغانستان انتظار شنیدنش را داشتند.

این آوازخوان مشهور افغانستان خطاب به رئیس‌جمهور پیشین افغانستان گفته "مردم می‌خواهند بدانند کدام دست‌ها، به کدام قیمت‌ها و به کدامین جرم و گناه، یک شبه همگی و همه چیز را فروختند."

خبرها
دیدگاه
خبرها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید