آلمان می‌گوید از عضویت فنلند و سویدن در ناتو حمایت می‌کند

۱۴۰۱/۲/۱۴

اولاف شولتس، نخست‌وزیر آلمان می‌گوید که کشورش از پذیرش عضویت فنلند و سویدن در ائتلاف نظامی ناتو در صورت درخواست آن‌ها حمایت خواهد کرد. نخست‌وزیر آلمان این مطلب را سه‌شنبه به سنا مارین و ماگدالنا اندرسون، نخست‌وزیران فنلند و سویدن گفت. این دو در نشست کابینه آلمان شرکت کرده بودند.

به گزارش خبرگزاری آلمان، نخست‌وزیر خطاب به این رهبران گفت: «واضح است که اگر این دو کشور تصمیم بگیرند بخشی از ائتلاف ناتو باشند، می‌توانند روی حمایت ما حساب کنند.»

پس از حمله روسیه بر اوکراین، فنلند و سویدن در حال بررسی پیوستن به ائتلاف دفاعی ناتو هستند. ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو، قبلاً به آنها قول داده بود که در صورت درخواست، پذیرش این دو کشور در ناتو سریع خواهد بود. نخست وزیر فنلند در سفرش به آلمان تاکید کرد که حمله روسیه به اوکراین وضعیت ژئوپلیتیک اروپا را کاملاً تغییر داده است و گفت که اکنون «هیچ بازگشتی وجود ندارد».

در همین حال، نخست وزیر سویدن در رابطه با عضویت احتمالی کشورش در ناتو گفته است: «همه گزینه‌ها روی میز است.»

پس از حمله روسیه به اوکراین، نظرسنجی‌ها در سویدن و فنلند نشان‌دهنده افزایش حمایت از پیوستن به ناتو است. احزاب مختلف این دو کشور در پارلمان نیز حمایت خود را از پیوستن اعلام کرده اند. با این حال، نخست وزیران این کشورها هنوز تصمیم نهایی شان را اعلام نکرده اند.

روسیه که مخالف پیوستن این دو کشور به سازمان ناتو است، اواسط ماه اپریل مخالفت شدیدش را در این باره ابراز کرد.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه آنزمان گفت: «عضویت کشورها در ناتو امنیت آنها را تضمین نمی‌کند. این انتخاب متعلق به دولت‌های سویدن و فنلند است، اما آنها همچنین باید درک کنند که چنین اقدامی پیامدهای منفی بر روابط دوجانبه و صلح و ثبات در شمال اروپا خواهد داشت.»