نیویارک تایمز:امریکا اوکراین را در کشتن جنرال‌های روسی کمک استخباراتی کرده است

۱۴۰۱/۲/۱۵

روزنامه نیویارک‌تایمز در گزارشی خبر داده که استخبارات امریکا اطلاعاتی را با اوکراین شریک ساخته که در هدف قرار دادن و کشتن جنرالان روسی به آن کمک کرده است.

مقامات امریکایی گفته‌اند که اطلاعات میدان نبرد، از جمله محل فرماندهی نظامی سیار روسیه در اختیار اوکراین قرار گرفته است.

اوکراین با استفاده از این اطلاعات و همچنین اطلاعات خود برای انجام حملات توپخانه‌ای و کشتن افسران روسی استفاده کرده است.

اوکراین می‌گوید که ۱۲ جنرال روسی را در طول جنگ کشته است.

این روزنامه می‌افزاید که همه حملات هوایی اوکراین متکی به اطلاعات امریکا نبوده است بلکه اوکراین نیز روش‌های جمع‌آوری اطلاعات خاص خود را داشته است.

به گزارش نیویارک‌تایمز، این تلاش بخشی از یک برنامه طبقه‌بندی شده و محرمانه برای کمک به اوکراین است و حکومت بایدن تلاش کرده تا میزان حمایت خود را از کی‌یف مخفی نگهدارد.

لوید آستین، وزیر دفاع امریکا ماه گذشته گفت: «ما می‌خواهیم روسیه را تا حدی ضعیف ببینیم که نتواند آنچه را در حمله به اوکراین انجام داده است، [دوباره] انجام دهد».

جان کربی، سخنگوی پنتاگون، در پاسخ به سوالی که چه نوع اطلاعاتی در اختیار اوکراینی‌ها قرار می‌گیرد، گفت: «ما در مورد جزئیات این اطلاعات صحبت نخواهیم کرد.» اما او اذعان کرد که ایالات متحده «اطلاعاتی در اختیار اوکراین قرار می‌دهد که آنها بتوانند برای دفاع از خود استفاده کنند.»

پس نشر این گزارش، آدریان واتسون، سخنگوی شورای امنیت ملی امریکا در بیانیه‌ای گفت که اطلاعات میدان نبرد «به قصد کشتن جنرال‌های روسی» در اختیار اوکراینی‌ها قرار نگرفته است.

کاخ سفید نگران است که هرگونه تلاش آشکار برای به اشتراک‌گذاری اطلاعات می‌تواند ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه را تحریک کند. پوتین به ایالات متحده هشدار داده است که کمک تسلیحاتی به اوکراین را متوقف کند و گفته است که انجام این کار ممکن است «عواقب غیرقابل پیش‌بینی» داشته باشد.

جهان‌نما
خبرها
دیدگاه

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید