حجاب اجباری؛هدر بار می‌گوید باید پاسخ جدی به حمله روزافزون طالبان به حقوق زنان داده می‌شد‌

۱۴۰۱/۲/۱۷

در پی فرمان طالبان درباره حجاب اجباری، هدر بار، مسئول بخش زنان دیده‌بان حقوق بشر می‌گوید باید پاسخ جدی و استراتژیک به حمله روزافزون طالبان به حقوق زنان داده می‌شد.

ون برانت، سفیر اتحادیه اروپا برای افغانستان هم می‌گوید مشکل اصلی طالبان، نقض آزادی پنجاه درصد جمعیت افغانستان است.

هانا نیومان، عضو پارلمان اتحادیه اروپا نیز می‌گوید گویا افغانستان هیچ مشکلی دیگری ندارد که برای حل آن اقدام شود.

طالبان روز شنبه با انتشار دستورالعملی تازه، به زنان هشدار دادند در صورت عدم رعایت حجاب مورد نظر این گروه مورد "تنبیه و ترهیب" قرار گرفته و بستگان آنها به مدت سه روز زندانی خواهد شد.

فرمان اجرایی منسوب به رهبر طالبان در خصوص پوشش اجباری زنان با واکنش‌های گسترده مدافعان و فعالان حقوق بشر مواجه شده است.

خانم هدر بار در توییتی نوشت «باید قبل از این یک پاسخ جدی و استراتژیک به حمله روزافزون طالبان به حقوق زنان انجام می‌شد. زمان برای کشورهایی که سیاست خارجی فمینیستی دارند فرا رسیده است تا جمع شوند، برنامه بریزند و عمل کنند.»

مقام‌های طالبان روز شنبه در مراسم ویژه اعلام کردند، ابتدا خانه‌های زنانی که حجاب مورد نظر این گروه را رعایت نکند، شناسایی شده و به او توصیه و تنبیه نامه ارسال خواهد شد و در قدم دوم، "ولی این زنان در ریاست مربوطه احضار خواهد شد."

طالبان پس از بازگشت‌شان به قدرت در ماه اگست ۲۰۲۱ محدودیت‌های گسترده‌ای را در برابر حقوق اساسی زنان وضع کرده‌اند.

سازمان‌های حقوق بشری گفته‌اند محدودیت‌های وضع شده در برابر زنان مصداق صریح "آپارتاید جنسیتی" است.

طالبان در دستورالعمل جدید خود برقع یا "چادری" را "بخشی از فرهنگ با عزت افغانی و بهترین نمونه حجاب" دانسته است.

آقای ون برانت در توییتی نوشت « مشکل اصلی تداوم حکومت طالبان چهار مورد است. یک: نقض آزادی پنجاه درصد جمعیت افغانستان. دو: پرداختن مداوم به کم اهمیت‌ترین مسائل. سه: نادیده گرفتن چالش‌های واقعی چون غذا، صحت، آموزش و اقتصاد. چهار: بیگانگی با کمک‌کنندگان.»

شهرزاد اکبر، رئیس کمیسیون مستقل حقوق بشر دولت پیشین افغانستان هم در توییتی نوشته است «با درد و اندوه بسیار برای زنان وطنم. قلبم آتش گرفته. نفرت و خشم نسبت به طالبان، دشمن زنان کسانی که آپارتاید جنسی را تحمیل می‌کنند. دشمنان افغانستان و انسانیت. دنیا نظاره‌گر درد ماست. به یک آپارتاید، که استبداد کامل شود.»

در این دستورالعمل طالبان آمده: "حجاب باید طوری باشد که در آن تنها چشم زنان دیده شود."