جوزپ بورل: با ذخایر ارز خارجی روسیه مانند دارایی‌های مسدود شده افغانستان برخورد شود

۱۴۰۱/۲/۱۹

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفته است که این اتحادیه باید برای کمک به بازسازی اوکراین پس از جنگ، مصادره ذخایر ارز خارجی روسیه را در نظر بگیرد.

جوزپ بورل گفته است که اتحادیه اروپا همان کاری را انجام دهد که امریکا با دارایی‌های بانک مرکزی افغانستان پس از تسلط طالبان انجام داد.

اتحادیه اروپا و برخی کشورهای غربی دیگر از زمانی که روسیه تهاجم به اوکراین را آغاز کرد، ذخایر بین‌المللی بانک مرکزی آن کشور را مسدود کرده‌اند.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در مصاحبه با فایننشل تایمز پیشنهاد کرده است که برای کمک به هزینه بازسازی اوکراین پس از جنگ از پول‌های مصادره شده روسیه استفاده شود.

آقای بورل به این روزنامه گفت: "ما پول را در جیب خود داریم و کسی باید به من توضیح دهد که چرا برای پول افغانستان خوب است و برای پول روسیه خوب نیست."

جو بایدن رئیس‌جمهور امریکا در ماه فبروری امسال فرمان اجرایی را امضا کرد که راه را برای اختصاص ۷ میلیارد دالر از دارایی‌های مسدود شده افغانستان در امریکا برای کمک‌های بشردوستانه و ایجاد یک صندوق امانت برای جبران خسارت قربانیان ۱۱ سپتامبر هموار می‌کند.

این فرمان از نهادهای مالی ایالات متحده می‌خواهد تا دسترسی به ۳.۵ میلیارد دالر این پول را برای کمک‌های بشری و نیازهای اولیه و ۳.۵ میلیارد دالر دیگر را برای پرداخت‌های مربوط به دعاوی حقوقی قربانیان تروریسم مورد استفاده قرار دهند.

خبر ورزشی
پوتین و حذف مخالفان
رقص - جاده ابریشم

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید