صندوق نجات کودکان: نزدیک به ۱۰ میلیون کودک در افغانستان هر روز گرسنه می‌مانند

۱۴۰۱/۲/۱۹

صندوق نجات کودکان می‌گوید نزدیک به ۱۰ میلیون کودک در افغانستان به‌دلیل فروپاشی اقتصادی، تأثیرات جنگ اوکراین و خشکسالی مداوم، هر روز گرسنه می‌مانند.

این نهاد گفته کمک‌های غذایی فوری در کوتاه مدت نیاز است، اما به تنهایی برای مقابله با بدترین بحران گرسنگی در افغانستان کافی نیست.

این سازمان بین‌المللی خیریه که به کودکان کمک می‌کند روز دوشنبه با نشر گزارشی گفت که باوجود مقدار قابل توجهی از کمک‌های غذایی که در ماه‌های اخیر به خانواده‌ها ارائه شده است، ۱۹.۷ میلیون کودک و بزرگسال - تقریبا ۵۰٪ از جمعیت افغانستان - هنوز گرسنه‌اند و برای زنده ماندن نیاز به حمایت فوری دارند.

بر اساس این گزارش، تنها از ماه مارچ تا می، ۲۰ هزار نفر دچار قحطی شده‌اند.

صندوق نجات کودکان با اشاره به مسدود شدن دارایی‌های افغانستان و تعلیق کمک‌های انکشافی در پی تسلط طالبان بر این کشور گفت که این کودکان افغان هستند که سنگینی بار سیاست‌های جامعه بین‌المللی را متحمل می‌شوند. سیاست‌های که به گفته این نهاد به کاهش شدید نقدینگی و فروپاشی اقتصادی افغانستان انجامیده است.

آتنا ریبورن، مدیر ارتباطات صندوق نجات کودکان گفت: "هر روز کارمندان خط مقدم صحی ما در حال درمان کودکانی‌اند که در مقابل چشمان ما در حال تلف شدن‌اند، زیرا آن‌ها فقط یک بار در روز غذا می‌خورند."

او افزود اگرچه پیش‌بینی می‌شود که ۱۸.۹ میلیون کودک و بزرگسال از جون تا نوامبر امسال به کمک غذایی نیاز داشته باشند، بودجه کافی تنها برای حمایت از ۳.۲ میلیون نفر وجود دارد.

خانم ریبورن می‌گوید با معطوف شدن توجه جهان به اوکراین، امید برای رسیدگی به موقع به بحران گرسنگی در افغانستان کاهش یافته است.

به گفته این مسئول صندوق نجات کودکان هر روز که بدون بودجه مورد نیاز می‌گذرد، کودکان بیشتری جان خود را به دلایل قابل پیشگیری از دست می‌دهند.

پیشه‌ور
رقص - جاده ابریشم
کلکین

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید