گروه جدیدی از دانشجویان دختر از افغانستان "تحصیلات خود را در قزاقستان آغاز کردند"

۱۴۰۱/۲/۱۹

به گزارش سرویس اطلاعاتی برنامه عمرانی ملل متحد (UNDP) پنجاه دریافت کننده بورسیه اتحادیه اروپا از افغانستان، تحصیلات عالی خود را در دانشگاه‌های قزاقستان آغاز کرده‌اند.

قرار است این دانشجویان پس از گذراندن دوره آموزشی زبان انگلیسی و روسی، در رشته‌های تخصصی تحصیل کنند.

بر اساس این گزارش دریافت کنندگان بورسیه پیش از شروع سال تحصیلی در ماه سپتامبر، یک دوره آموزشی فشرده زبان انگلیسی و روسی را می‌گذرانند.

پس از پایان دوره آموزش زبان، دانشجویان برنامه‌های ماستری(BA) و برنامه اکادمیک فنی دو ساله را در بخش‌های کشاورزی، بازاریابی، ساخت و ساز و مهندسی و فناوری اطلاعات و ارتباطات می‌گذرانند.

روزنامه آستانه تایمز با نشر این گزارش نوشته است که حدود ۵۰ دانشجو در دانشگاه ملی کشاورزی قزاق در آلماتی، بازاریابی در دانشگاه فنی قزاقستان-بریتانیا، و ساخت و ساز و مهندسی در آکادمی معماری و مهندسی عمران پیشرو قزاق، تحصیل خواهند کرد.

۳۰ دانشجو تحصیل خود را در دانشگاه دولتی اگریان تاشکند ازبیکستان آغاز خواهند کرد و ۲۵ دانشجوی دیگر در دانشگاه آسیای مرکزی قرقیزستان تحصیل خواهند کرد.

این برنامه به صورت آنلاین در ماه دسامبر ۲۰۲۱ آغاز شد.

این بورسیه تحصیلی شرایطی را برای زنان افغانستان فراهم می‌کند تا بتوانند تحصیلات فنی و حرفه ای بالاتری را در دانشگاه‌های آسیای میانه داشته باشند. تنها زنان و دختران افغانستان می‌توانند از این بورسیه تحصیلی استفاده کنند.

بورسیه برای دختران افغانستان ابتدا در سال ۲۰۱۹ راه‌اندازی شد. بودجه این برنامه را اتحادیه اورپا می‌پردازد تا فرصت تحصیل و دریافت تحصیلات حرفه‌ای عالی و فنی را در کشورهای آسیای مرکزی برای زنان افغان فراهم کند.

حدود ۵۰ دانشجوی افغان در مرحله نخست این بورسیه تحصیل کردند، برخی از آنها برنامه کارشناسی خود در قزاقستان و آموزش TVET( تصحیل فنی و حرفه دو ساله) در ازبیکستان ادامه می‌دهند.