نماینده سازمان ملل به معاون رئیس‌الوزرای طالبان: حقوق زنان را محدود نکنید

۱۴۰۱/۲/۲۱

دبرا لاینز، نماینده ویژه سازمان ملل برای افغانستان با عبدالسلام حنفی، معاون رئیس‌الوزرای طالبان دیدار و از تصمیمات این گروه برای زنان انتقاد کرد. در این دیدار که چند روز پس از فرمان طالبان برای حجاب اجباری انجام شده، خانم لاینز به آقای حنفی گفته است حقوق زنان را محدود نکنید.

طالبان روز شنبه، ۱۷ ثور فرمان حجاب اجباری برای زنان افغانستان را اعلام کرد.

در این فرمان هشدار داده شده زنانی که حجاب مورد نظر طالبان را نداشته باشند تنبیه خواهند شد.

در فرمان آمده است که «اول، خانه زن بدحجاب شناسایی، توصیه و تنبیه شود. دوم، ولی (سرپرست) به اداره امر معروف و نهی از منکر احضار شود. سوم، سرپرست سه روز زندانی شود. برای چهارمین بار به دادگاه تحویل و به مجازات مناسب محکوم شود.»

زنان افغانستان در چند روز گذشته به این فرمان اعتراض کردند و با راه اندازی تظاهرات مسالمت آمیز از طالبان خواستند در تصمیم خود تجدید نظر کنند. آنان شعار دادند که «برقع، حجاب من نیست.»

آمریکا، اتحادیه اروپا و سازمان ملل می‌گویند طالبان تاکنون به تعهدات خود عمل نکرده‌اند و پی‌هم حقوق زنان را پایمال می‌کنند.

به دستور طالبان، سفر زنان افغانستان بدون محرم ممنوع است و دختران صنف ششم به بالا هم حق تحصیل ندارند.

قرار است شورای امنیت سازمان ملل فردا، پنجشنبه ۱۳ ثور، درباره وضعیت زنان افغانستان جلسه‌ای برگزار کند. در این نشست خانم لاینز گزارشی را به شورای امنیت درباره وضعیت زنان افغانستان و فرمان طالبان درباره حجاب اجباری ارائه خواهد کرد.

نماینده سازمان ملل در دیدار با آقای حنفی هم گفته است «افغانستان به یک تلاش فراگیر در برابر چالش‌های پیش رو نیاز دارد.»

رقص - جاده ابریشم
خبرها
جهان‌نما

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید