وزیر خارجه طالبان با معاون نخست‌وزیر ازبکستان در باره «نقشه‌ راه همکاری‌ها» گفتگو کرد

۱۴۰۱/۲/۲۱

امیر خان متقی، وزیر امور خارجه طالبان در یک نشست مجازی با معاون صدراعظم و وزیر تجارت ازبکستان در باره «نهایی‌سازی نقشه راه همکاری» میان دو کشور گفتگو کرد.

آنها روی گسترش تجارت، ترانزیت و خط آهن ترمذ-مزارشريف-کابل-پیشاور صحبت کردند.

عبدالقهار بلخی، سخنگوی وزارت خارجه طالبان در صفحه توییترش نوشت که در این دیدار، امیر خان متقی گفته است که کار نهایی‌سازی نقشه خط آهن ترمذ-مزارشريف-کابل-پیشاور جریان دارد.

او اطمینان داده است که نسخه نهایی این نقشه به زودی با جانب ازبکستان شریک خواهد شد.

در همین حال، سردار عمرزاکوف، معاون نخست‌وزیر ازبکستان از آمادگی برای برگزاری نشست نهایی خط آهن مذکور خبر داده و تأکید کرده است که نقشه راه همکاری‌ها میان دو کشور در کوتاه‌مدت نهایی خواهد شد.

وزیر خارجه طالبان گفته است که «ازبیکستان ‏جایگاه مهمی در سیاست خارجی افغانستان» دارد و آنان به دنبال سطح بالای همکاری‌ها با همه کشورهای آسیای میانه است.

قبل از این نقشه راه همکاری میان دو کشور در جریان سفر عبدالسلام حنفی، معاون رئیس‌الوزرای طالبان به شهر مرزی ترمذ در سال گذشته بحث شده بود.

در این سفر هر دو طرف توافق کرده بودند که «نقشه راه» همکاری‌ها در «ده روز آینده» تکمیل و برای تصمیم‌گیری به رهبران دو کشور ارائه شود.

پیش از این، عصمت‌الله ایرگاشف، نماینده خاص رئیس جمهور ازبکستان برای افغانستان گفته بود که کشورش «گزینه‌ای» جز تعامل با طالبان ندارد.

او در مصاحبه با صدای امریکا گفت که ازبکستان در ارتباط به مسائل مختلف با طالبان تعامل دارد ولی حکومت این گروه را تا زمان شکل‌گیری اجماع جهانی به رسمیت نمی‌شناسد.

جهان‌نما
خبرها
نگاه روز

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید