تفکیک جنسیتی در رستورانت‌های هرات؛ بازار هتل‌داران با رکود مواجه خواهد شد؟

۱۴۰۱/۲/۲۲

طالبان در شهر هرات، در غرب افغانستان برای اعمال طرح تفکیک جنسیتی، سالن‌های خانوادگی رستورانت‌ها را از بین بردند و حالا مردان و زنان در سالن‌های جدا‌گانه غذا می‌خورند.

پیش از تسلط طالبان در افغانستان، در شهرهای بزرگ خانواده‌ها می‌توانستند به طور خانوادگی به رستورانت‌ها بروند.

نجیب الله مرزبان، خبرنگار آزاد به افغانستان انترنشنال گفت در شرایط اقتصادی فعلی وضع محدودیت بر هتل‌ها ممکن است بازار رستورانت‌داران را با رکود مواجه سازد.

به گفته این خبرنگار: "هرات یکی از کلان‌شهر‌های افغانستان است و با ایران و ترکمنستان مرز مشترک دارد. مردم زیادی از خارج یا از ترکمنستان یا ایرن به این شهر می‌آیند. این گردشگران به آزادی نیاز دارد. آنها می‌روند به هتل تا دوستان‌شان را ملاقات کنند یا کسانی که مشغول فعالیت‌های مدنی هستند برای گفتگو و تبادل نظر با همدیگر دیدار می‌کنند."

به گفته او "اگر طالبان می‌خواهد همه اینها را محدود کند، هتل‌ها مهمانان خود را از دست خواهند داد."

مالک یکی از رستورانت‌های مشهور هرات به شرط افشا نشدن نامش به افغانستان اینترنشنال گفت: "قیودات وضع شده طبعا تأثیر منفی روی کسب‌وکار هتل‌ها خواهد داشت.."

به گفته این مالک هتل، در برخی از موارد همه درآمد هتل‌داران به سالن‌های خانوادگی آن متکی است. او می‌گوید "پیش از این در آخر هفته یا به مناسبت‌های خاص اعضای بعضی از خانواده‌های هرات برای صرف نان به رستورانت می‌رفتند تا در کنار همدیگر پایان هفته خود را بگذرانند."

طالبان مانع ورود زنان به پارک‌ها می‌شوند

در همین حال منابع محلی از ولایت هرات به رسانه‌ها گفته‌اند که طالبان زنان را از پیاده‌گردی و ورزش در پارک‌ها ممنوع کرده‌اند.

طالبان پیش از این طرح تفکیک جنسیتی را در پارک‌های تفریحی شهرهای افغانستان وضع کرده بود.

وزارت تحصیلات عالی بر اساس طرح تفکیک جنسیتی اعلام کرده است که دانشگاه کابل سه روز برای دانش‌آموزان دختر و سه روز دیگر برای دانش‌آموزان پسر درس خواهد داد.

خبرها
رقص - جاده ابریشم
جهان‌نما

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید