حنیف اتمر: با وحدت کامل و وقار بلند در برابر قاتلان مردم پنجشیر، اندراب و تخار بایستیم

پنجشنبه ۱۴۰۱/۰۲/۲۲

وزیر خارجه پیشین افغانستان به کشتار مردم پنجشیر، اندراب و تخار واکنش نشان داده و گفته باید "با وحدت کامل و وقار بلند در برابر آن ایستاد شویم."

محمدحنیف اتمر برخورد طالبان در این مناطق را "قتل وحشیانه‌ای" توصیف کرده که هیچ قانون و آیینی آنرا روا نمی‌داند.


منابع محلی از پنجشیر، اندراب و تخار می‌گویند طالبان در روزهای گذشته مردم ملکی را به ظن عضویت در جبهه مقاومت ملی دستگیر و پس از شکنجه تیرباران کرده‌اند.

حنیف اتمر در واکنش به این گزارش‌ها می‌گوید "اگر این دسیسه بیرونی است و یا درونی و اگر قاتل آن داخلی است یا خارجی، مورد نفرت عمیق و انزجار بی‌پایان مردم افغانستان و جهان قرار دارد."

به گفته وزیر پیشین خارجه افغانستان "بی‌رحمی و قساوت این قاتلین ثابت می‌سازد که از مردم ما و ازین سرزمین مقدس نیستند."

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان شب سه‌شنبه نوار ویدیویی را در توییتر منتشر کرد که نشان می‌داد جنگجویان این گروه ده‌ها نفر را به اتهام همکاری با جبهه مقاومت بازداشت کرده است. طالبان این افراد را به "بغاوت" متهم کرده و گفته‌اند تعداد "تسلیم‌شدگان" به ۲۵۰ نفر می‌رسد.

منابع مردمی اما گفته‌اند هیچ یک از افراد بازداشت شده نظامی نبوده است.

منابع به افغانستان اینترنشنال می‌گویند کسانی که تسلیم می‌شوند، به‌دست طالبان کشته می‌شوند.

در ویدیویی که اعضای طالبان در شبکه‌های اجتماعی منتشر کرده‌اند، جریان تحقیقات صحرایی از یک اسیر جنگی ضبط شده است. فرد اسیر، لحظاتی بعد از این پرس‌وجو از سوی افراد طالبان کشته شده است.

منابع معتبر به افغانستان اینترنشنال گفتند مرد کشته شده، احمد قسیم فرزند محمد نسیم از اهالی بنوی ولسوالی اندراب ولایت بغلان است که سه شنبه شب، ۲۰ ثور پس از دستگیر شدن از سوی طالبان به قتل رسیده است.

در ویدیو دیده می‌شود که طالبان او را زنده دستگیر کرده‌اند و از او سوالاتی در مورد دیگر همسنگرانش می‌پرسند.

این رویداد در منطقه سردره بنوی اندراب اتفاق افتاده است.

منابع افغانستان اینترنشنال در ولایت بغلان می‌گویند در روز و شب چهارشنبه ۵ عضو جبهه مقاومت و دست کم ۴ غیرنظامی در روستای بنوی اندراب به دست طالبان کشته شده‌اند.

به نقل از مردم محل در ولایت تخار سه روز پیش، طالبان در مناطق پجک بالا، ایوت، دهزاران، ده جنگلک، خانقاه و ایمند ولسوالی ورسج ۳ نفر به شمول یک معلم را تیرباران کرده‌اند. در این رویداد دست کم ۳ تن دیگر زخمی شده‌اند. طالبان در همان زمان ۱۲ نفر را به ظن رابطه داشتن به جبهه مقاومت با خود بردند.

آقای اتمر گفته است قاتلان "به هر زبانی که حرف می‌زنند و بهر لباسی که آراسته‌اند، از دین و آئین ما نیستند و از هیچ قومی نمایندگی نمی‌کنند. آن‌ها قاتلین مردم ما هستند که باید در برابرشان با وحدت کامل و وقار بلند ملی ایستاده شویم. ما در غم مردم خود شریک هستیم. اگر از پنجشیر هستند یا تخار، از اندراب هستند یا مزار، از لغمان هستند یا کندهار، از بامیان هستند یا فاریاب، از هر جای افغانستان که هستند، ما از همین و با همین مردم هستیم."

پیشتر مسعود اندرابی، سرپرست وزارت داخله در حکومت پیشین هم هشدار داد که طالبان باید بدانند برای این نسل‌کشی استجواب و محاکمه خواهند شد.

پربیننده‌ترین‌ها

خبرها
شهرهای افسانه‌ای: آمستردام
خبرها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید