ینس استولتنبرگ، سرمنشی سازمان ناتو می‌گوید که جنگ در اوکراین مطابق میل روسیه پیش نرفته است و اوکراینی‌ها با «دفاع شجاعانه» از سرزمین شان می‌توانند روس ها را در این جنگ شکست بدهند.

او بار دیگر از اعضای ناتو خواست که ارسال سلاح به این کشور را ادامه بدهند.

به نقل از اسوشیتدپرس، استولتنبرگ با حضور از راه دور در کنفرانس خبری با وزیر خارجه آلمان گفت: «اوکراین این جنگ را می‌تواند ببرد. اوکراینی‌ها با شجاعت از سرزمین شان دفاع کرده اند. ما باید با تلاش بیشتر به حمایت پایدار خود از اوکراین ادامه بدهیم.»

سرمنشی ناتو افزود که روس‌ها برخلاف انتظار شان در مسیر پیروزی قرار ندارند و برنامه‌های شان آن طور که می‌خواهند، پیش نمی‌رود.

در آخرین مورد، ارتش اوکراین اعلام کرد که نیروهای روسی از اطراف شهر خارکیف عقب نشینی را آغاز کرده اند.

از سوی دیگر، وزارت دفاع بریتانیا برآورد می‌کند که روسیه احتمالا یک سوم نیروی زمینی اعزامی خود به خاک اوکراین را از دست داده است و حمله آن به منطقه دونباس در شرق اوکراین که ماه گذشته شروع شد، شتاب خود را از دست داده است.

استولتنبرگ بر این نکته انگشت گذاشت که روس‌ها تا هنوز نتوانسته اند میان کشورهای عضو برسر حمایت از اوکراین چنددستگی ایجاد کنند. او افزود که پیوستن فنلند و سویدن به این سازمان خیلی سریع اتفاق خواهد افتاد و انتظار ندارد که ترکیه مانع جدی در برابر پیوستن این دو کشور باشد.

استولتنبرگ خبر داد که وزیران خارجه ناتو روی تغییرات در سیاست‌های دفاعی این سازمان که بازتاب دهنده «واقعیت‌های جدید امنیتی در اروپا است»، بحث کردند و قرار است طرح استراتژی جدید ناتو در نشست رهبران کشورهای عضو در ماه جون در مادرید تقدیم شود.

خبرها
جهان‌نما
نگاه روز

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید