نتایج نهایی انتخابات لبنان؛ حزب‌الله و متحدانش اکثریت پارلمانی خود را از دست داده‌اند

۱۴۰۱/۲/۲۷

شمارش نتایج نهایی انتخابات لبنان نشان می‌دهد که حزب الله و متحدانش اکثریت پارلمانی خود را از دست داده‌اند.

حزب الله و متحدانش در انتخابات روز یکشنبه حدود ۶۲ کرسی از ۱۲۸ کرسی پارلمان را به دست آوردند. این در حالی است که در انتخابات سال ۲۰۱۸ اکثریت ۷۱ کرسی را به دست آورده بودند.

خبرگزاری رویترز که نتایج نهایی آرا را دیده، می‌گوید این شکست ضربه بزرگی به گروه به شدت مسلح مورد حمایت ایران و نشان دهنده خشم رای دهندگان از نخبگان حاکم در این کشور است.

در اولین انتخابات پس از فروپاشی اقتصادی لبنان و انفجار مهیب بندر بیروت در سال ۲۰۲۰، چهره‌های سیاسی جدید اصلاح‌طلب حدود ۱۲ کرسی را به دست آوردند.

پیروزی این سیاستمداران تازه وارد پیشرفت غیرمنتظره‌ای توصیف شده که انتظار می‌رود سیستمی را که مدت‌ها تحت تسلط گروه‌های مثل حزب‌الله بوده، تغییر دهد.

در همان حال، مخالفان حزب‌الله از جمله نیروهای لبنانی وابسته به عربستان مدعی شده‌اند که از جنبش میهنی آزاد که متحد حزب‌الله است پیشی گرفته‌اند. نیروهای لبنانی یک جریان مسیحی است.

این نتایج باعث می‌شود پارلمان لبنان به چند اردوگاه تقسیم شود که هیچ یک از آنها اکثریت را ندارند، و این امر باعث افزایش ناآرامی سیاسی و تنش‌هایی می‌شود که می‌تواند اصلاحات مورد نیاز برای خروج کشور از بحران ویرانگر اقتصادی را به تاخیر بیندازد.

در حالی که انتخابات ۲۰۱۸ لبنان را به ایران نزدیکتر کرد، نتایج انتخابات جدید می‌تواند راه را برای عربستان سعودی باز کند تا نفوذ خود را در کشوری که مدت‌هاست عرصه رقابت منطقه‌ای آن با تهران بوده است، افزایش دهد.

نگاه روز
خبرها
جهان‌نما

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید