طالبان از گزارشگر ویژه سازمان ملل خواست به گزارش رسانه‌ها درباره وضعیت حقوق بشر توجه نکند

۱۴۰۱/۲/۲۸

سرپرست وزارت خارجه طالبان از گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل خواست که بررسی‌های خود را بدون توجه به گزارش رسانه‌ها و براساس "ارزش‌های دینی و فرهنگی مردم افغانستان" انجام دهد.

ریچارد بنت روز چهارشنبه با امیرخان متقی دیدار کرده و در مورد وضعیت حقوق بشر از او توضیح خواسته است.

وزارت خارجه طالبان با انتشار رشته‌توییتی نوشته است که در این دیدار "متقی در مورد ارزش‌های دینی و فرهنگی مردم افغانستان به گزارشگر ویژه توضیحاتی داد تا در تهیه گزارش و انجام تحقیقات خود به آن توجه داشته باشد."

آقای بنت به تازه‌گی وارد افغانستان شده و ۱۰ روز در کشور می‌ماند تا وضعیت حقوق بشر در افغانستان را به گونه مستقل بررسی کند.

قرار است نتایج بررسی‌های آقای بنت، به شورای حقوق بشر سازمان ملل ارائه شود.

ریچارد بنت روز سه‌شنبه، ۲۷ ثور با مولوی عبدالکبیر، معاون سیاسی رئیس‌الوزرای طالبان نیز دیدار کرده است. او در این دیدار از مولوی عبدالکبیر نیز خواستار توضیح در مورد وضعیت زنان، خبرنگاران، جامعه مدنی و زندانیان شد.

معاون سیاسی رئیس‌الوزرای طالبان به صراحت به آقای بنت گفته است که "طالبان فقط به موافقت‌نامه‌ها و کنوانسیون‌های سازمان ملل تعهد دارد که در تضاد با اسلام نباشد."

او در عین حال که از حجاب اجباری دفاع کرده، مدعی شده است که حقوق بشر در افغانستان اکنون نسبت به گذشته در وضعیت بهتری قرار دارد.

ریچارد بنت پیش از سفر به افغانستان گفته بود گزارش‌های بسیاری از نقض حقوق بشر در ولایات مختلف وجود دارد که نیاز به بررسی دارند.

او بارها از وضعیت زنان، آموزش دختران، خبرنگاران، کشتار نظامیان پیشین، اقلیت‌های مذهبی و قتل غیرنظامیان در حاکمیت طالبان ابراز نگرانی کرده است.

خبر ورزشی
خبرها
جهان‌نما

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید