تبعیض میان پناهجویان؛ فرانسه تنها به مهاجرین اوکراینی اسکان اضطراری می‌دهد

جمعه ۱۴۰۱/۰۲/۳۰

انجمن اتوپیا ۵۶ گزارش داده است که دفتر اسکان اضطراری فرانسه، خدمات فوری‌اش را تنها به پناهجویان اوکراینی اختصاص داده است.

این انجمن می‌گوید دفتر اسکان اضطراری در حالی چنین تصمیمی را عملی می‌کند که پناهجویان کشورهای بحران‌زده دیگر مثل افغانستان، زیر خیمه به حال خود رها شده‌اند.

اتوپیا که در زمینه مددرسانی به پناهجویان کار می‌کند، می‌گوید حدود ۳۰۰ نفر در منطقه پانتن در شرق پاریس، تمام زمستان را روی زمین سرد و زیر خیمه سپری کرده‌اند. به گفته این انجمن، اکثر این افراد مهاجرین و خانواده‌‌‌های افغان هستند.

این انجمن می‌گوید زمانی که مددکاران اجتماعی به خانواده‌هایی برمی‌خورند که با کودکان‌شان در خیابان مانده‌اند و برای کمک رساندن به آنها، به مرکز اسکان اضطراری زنگ می‌زنند، از آن سوی خط تلفن این سوال را می‌شنوند: "آیا تقاضا برای اوکراینی‌هاست؟"

اتوپیا می‌گوید تلقی این انجمن این است که تبعیض بین مهاجرین در حال تبدیل شدن به یک قانون است.

فرانسه از سال‌های گذشته به این سو، در برابر مهاجرینی که برای دریافت پناهندگی به این کشور می‌آیند، سیاست چندان منعطفی نداشته است.

اکثریت مهاجرین افغان که برای گرفتن پناهندگی به این کشور می‌آیند، مجبور اند چندین ماه را در خیابان و بدون سرپناه سپری کنند.

به دنبال ورود طالبان به کابل در اگست ۲۰۲۱، فرانسه به ۲۶۰۰ شهروند افغانستان کمک کرد که از کابل به این کشور بیایند. دولت این کشور و انجمن‌های کمک به مهاجرین در آن زمان به شهروندان افغانستان که تخلیه شده بودند، مسکن مورد نیازشان را فراهم کرده بود.

با این حال، افغان‌هایی که به گونه شخصی و با عبور از مرز، وارد فرانسه شدند در بیشتر موارد در کمپ‌های خودسرانه متشکل از خیمه‌ها در پاریس و یا در کاله به سر می‌برند.

این پناهجویان، با وجود درخواست‌های مکرر برای دریافت مسکن، از سوی دولت فرانسه پاسخ نگرفته‌اند.

پربیننده‌ترین‌ها

جهان‌نما
خبرها
خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید