رئیس یوناما: معلوم نیست که برنامه طالبان برای مدیریت امور و اقتصاد افغانستان چیست

۱۴۰۱/۲/۳۱

رئیس نمایندگی سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) می‌گوید طالبان تا کنون تعریف نکرده‌اند که برای مدیریت امور و اقتصاد کشور چه برنامه‌ای دارند.

دبرا لاینز می‌گوید یوناما با طالبان در تعامل است و تلاش می‌کند هر یک از اعضای طالبان را که در سطح رهبری این گروه قرار دارند، بشناسد.

کریستین امانپور، مجری سی‌ان‌ان اخیرا به کابل سفر کرده و مصاحبه‌های بحث‌برانگیزی با مقامات طالبان، سیاسیون اپوزیسیون طالبان و نهادهای بین‌المللی فعال در این کشور انجام داده است.

امانپور به سراغ دبرا لاینز، رئیس یوناما نیز رفته است. او رئیس یوناما را مقام خارجی‌ای می‌داند که بیشتر از هر مقام غربی دیگر با طالبان بیشتر ملاقات کرده است.

دبرا لاینز در این مصاحبه به کریستین امانپور گفت او با مسئولان وزارت‌های مختلف طالبان دیدار می‌کند و می‌خواهد بداند که افغانستان به کدام سو به پیش می‌رود.

خانم لاینز می‌گوید هزاران افغان در ملاقاتی که با او داشته، از سازمان ملل خواسته‌اند که در بخش بشری و سیاسی افغانستان فعال باشد و با طالبان تعمال داشته باشد.

به گفته او با در نظر داشت اینکه طالبان به رسمیت شناخته نشده و بر این گروه تحریم‌هایی وضع شده، تعامل با این گروه مهم است. او رابطه با طالبان را یک "تعامل بحرانی" توصیف کرد.

نماینده ویژه سازمان ملل می‌گوید در هر ملاقاتی که با سران طالبان داشته، موضوع بازگشایی مکاتب دختران دوره ثانوی را با آنها مطرح کرده است.

او روایت کرد که به طالبان گفته است که اگر در کشور آشتی می‌خواهد و اگر می‌خواهید افغان‌هایی که کشورشان را ترک کرده، به کشور‌شان بازگردند، باید زمینه آموزش و پرورش کودکان آنها را مساعد کنید.

دیبورا لاینز می‌گوید سران طالبان درک می‌کنند که بازگشایی مکاتب دخترانه برای جامعه جهانی مهم است.

گفت‌وگوی ویژه
کلکین
نگاه روز

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید