یک عضو پارلمان اروپا با نقاشی توضیح داد که قوانین سخت‌گیرانه طالبان چه بر سر زنان می‌آورد

۱۴۰۱/۲/۳۱

هانا نویمان، عضو پارلمان اروپا به کمک نقاشی توضیح داد که قوانین سخت‌گیرانه طالبان چگونه در پی زدودن زنان افغانستان از عرصه عمومی است.

این عضو پارلمان فرانسه که اخیرا به کابل سفر کرده بود، در توییتر نوشت: "هنگامی که کلمات کم می‌آورند، قلم را می‌برمی‌دارم و آغاز به نقاشی می‌کنم."

هانا نویمان بر روی این نقاشی نوشته است: "چگونه طالبان زنان و فرهنگ افغانستان را حذف کردند." سپس او بر روی فعل "کردند" خط کشیده و به جای آن نوشته: "تلاش دارند حذف کنند."

او با این کار، شک و تردیدش را در مورد توانایی طالبان برای حذف زنان و فرهنگ افغانستان نشان داده است.

هانا نویمان اخیرا در سفری به افغانستان وضعیت زنان زیر تسلط طالبان را از نزدیک نظارت کرد.

او بعد از این سفر گفته بود: "فضا برای زنان کوچک شده و وضعیت اقتصادی و حقوق بشری در کشور رو به وخامت است."

او در یادداشتی که بعد از سفرش به افغانستان در سایت خود منتشر کرد، زن بودن تحت رژیم طالبان را «دشوار» خواند و گفت که در افغانستان جدید، جایی برای زنان تحصیل‌کرده نیست.

خانم نیومن در این یادداشت که بر اساس چشم دیدهای سفر ماه گذشته خود به افغانستان نوشته، تاکید می‌کند که گروه طالبان تلاش دارد تا زنان را از عرصه عمومی حذف کند.

این عضو پارلمان اروپا می‌گوید که حمایت‌های مالی و سیاسی جامعه جهانی باید روی زنان، رسانه‌ها و جامعه مدنی تمرکز داشته باشد.

طالبان در ۹ ماه گذشته به گونه مرتب، فرامینی صادر کرده که مانع دسترسی زنان افغانستان به حقوق و آزادی‌های اساسی‌شان شده است.

نهادهای حقوق بشری می‌گویند این گروه، زنان را از به سرعت از عرصه عمومی حذف می‌کنند و در حال ترویج "اپارتاید جنسیتی" در افغانستان هستند.

در آخرین مورد، وزارت امر به معروف طالبان گفته است که مجریان زن در تلویزیون‌های افغانستان اجازه ندارند بدون روبند در برابر دوربین ظاهر شوند.

طالبان دستورالعملی که اخیرا صادر کردند توضیح داده‌اند که پوشش مورد نظر آنها، حجابی است که جز چشم‌ها، بدن و صورت‌ زنان را می‌پوشد.

طالبان این دستورشان را "حکم واجب شرعی" خوانده و هشدار دادند در صورتی که زنان پوشش مورد نظر این گروه را رعایت نکنند، مورد "تنبیه و ترهیب" قرار گرفته و بستگان آنها به مدت سه روز زندانی خواهد شد.

وضع محدودیت‌ها در برابر زنان افغانستان و پوشش اجباری طالبان واکنش‌های داخلی و بین‌المللی را در پی داشته است.

هفته گذشته وزرای خارجه گروه ۷ با نشر یک اعلامیه‌ مشترک، "شدیدترین مخالفت" خود را باافزایش محدودیت‌ها بر زنان و دختران در افغانستان ابراز کردند.

آنان هشدار دادند که این اقدامات، گروه طالبان را در سطح بین‌المللی "بیشتر منزوی" می‌کند.

نماینده سازمان ملل متحد نیز از طالبان خواسته است که حقوق اساسی زنان را رعایت و دروازه مکاتب را به روی دختران باز کند.

خبر ورزشی
خبرها
خبر ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید