واکنش‌ها به حملات کابل و مزار شریف؛ "طالبان بر تأمین امنیت مردم تمرکز کنند"

۱۴۰۱/۳/۵

شماری از سیاسیون افغانستان و دیپلمات‌های کشورهای خارجی چهار انفجار پیهم روز پنجشنبه، ۴ جوزا در کابل و مزار شریف را نکوهش کردند.

رینا امیری، نماینده ویژه امربکا برای زنان و حقوق بشر در افغانستان می‌گوید طالبان باید بر تأمین امنیت مردم و جلوگیری از این حملات هولناک تمرکز کنند.

نماینده ویژه امریکا معتقد است که "حملات شنیع در مزار و کابل جز ایجاد ویرانی بیشتر بر افغان‌های بی‌گناهی که به اندازه کافی متحمل رنج شده‌اند، هدفی ندارد."

عصر روز چهارشنبه، ۴ جوزا سه انفجار پیهم خطوط موترهای مسافربری در شهر مزار شریف را هدف قرار داد. شاهدان به افغانستان اینترنشنال گفتند مواد منفجره در موترهای کوچک مسافربری جاسازی شده بود.

محمد آصف وزیری، سخنگوی فرماندهی امنیه طالبان در بلخ می‌گوید که این سه انفجار، دست کم ۹ کشته و ۱۵ زخمی بر جا گذاشته است.

هنوز شهروندان افغانستان در بهت سه انفجار پیهم مزار شریف فرو رفته بودند که انفجار دیگری شامگاه همین روز در کابل به وقوع پیوست.

انفجار "مسجد حضرت زکریا" در ناحیه ۴ شهر کابل را آماج حمله قرار داده بود. شفاخانه ایمرجنسی در کابل گزارش داد که ۵ جان باخته و ۱۷ زخمی از این انفجار به این شفاخانه منتقل شده است.

مجموعا جان باختن ۱۴نفر و زخمی شدن ده‌ها تن دیگر در انفجارهای پیهم کابل و مزار شریف تأیید شد، اما شاهدان از کابل و بلخ افغانستان اینترنشنال گفتند آمار قربانیان هر دو رویداد بیشتر از چیزی بوده که از سوی منابع رسمی منتشر شده است.

داکتر عبدالله عبدالله، رئیس پیشین شورای عالی مصالحه ملی در پیامی که در صفحه رسمی فیسبوکش منتشر کرده، نوشته است "هدف قرار دادن مساجد و حمله بر شهروندان بی‌گناه، خلاف موازین اسلامی و ارزش‌های انسانی بوده و جنایات ضد بشری شمرده ‌می‌شوند."

حامد کرزی، رئیس‌جمهور سابق افغانستان نیز با انتشار پیامی، این انفجارها را محکوم کرده و گفته "برای جلوگیری از دسیسه‌های بیگانگان و تأمین صلح و ثبات پایدار، تنها راه نجات کشور آغاز یک "گفتمان ملی" است.

شهرزاد اکبر رییس پیشین کمیسیون حقوق بشر افغانستان می‌گوید دیگر رسانه‌های بین‌المللی این خبرها را بازتاب نمی‌دهد، اما این انفجارها همچنان جان غیرنظامیان را می‌گیرد و احساس ناامنی و درگیری‌های جاری را حفظ می‌کند.

رئیس پیشین کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان انتقاد کرده که فقدان تحقیقات، پاسخگویی و عدالت در افغانستان بدل به یک امر عادی شده است.

تازه‌ترین خبرها

نگاه روز
خبرها
جهان‌نما

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید