توقیف تلافی‌جویانی دو نفتکش یونانی در خلیج فارس؛ یونان ایران را به "دزدی دریایی" متهم کرد

۱۴۰۱/۳/۶

سپاه پاسداران ایران روز جمعه از توقیف دو نفتکش یونانی در خلیج فارس خبر داد. ایران این نفتکش‌ها را به تخلف متهم کرده ولی هیچ معلوماتی درباره جزییات این تخلف نداده است.

این اقدام تلافی‌جویانه پس از آن انجام می‌شود که حکومت یونان یک نفتکش ایرانی را در دریای مدیترانه توقیف کرد.

نور نیوز، وب‌سایت نزدیک به شورای عالی امنیت ملی ایران، ساعاتی پیش از این حادثه هشدار داده بود که تهران قصد دارد «اقدامات تنبیهی» را در خصوص کمک یونان به امریکا در توقیف نفتکش ایران انجام دهد.

وزارت خارجه جمهوری اسلامی روز چهارشنبه در واکنش به توقیف نفتکش روسی حامل نفت ایران در آب‌های یونان و تخلیه محموله آن توسط امریکا، کاردار سفارت یونان در تهران را احضار کرده و خواستار آزادی فوری این نفتکش شد.

در همین حال، وزارت خارجه یونان ایران را متهم به «دزدی دریایی» کرده و اعلام کرد که به سفیر ایران در آتن به دلیل «تصرف خشونت‌آمیز دو کشتی با پرچم یونان» در خلیج فارس اعتراض شدیدی کرده است. در اعلامیه این وزارتخانه آمده است: «این اقدامات عملاً دزدی دریایی است.»

به گزارش اسوشیتدپرس، این وزارتخانه خواستار آزادی فوری این کشتی‌ها و خدمه آنها شد و هشدار داد که توقیف کشتی‌ها «پیامدهای منفی» در روابط دوجانبه و روابط ایران با اتحادیه اروپا خواهد داشت.

بر اساس اطلاعات سایت ردیابی ‌ترافیک دریایی، هر دو کشتی از بصره عراق بارگیری شده بودند.

جهان‌نما
خبرها
دیدگاه

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید