مشاور امنیت ملی هند: گروه‌های تروریستی ضد هند در افغانستان فعال اند

۱۴۰۱/۳/۶

اجیت دوال، مشاور امنیت ملی هند در دیدار با همتای ایرانی خود در تاجیکستان، از فعالیت گروه‌های تروریستی در افغانستان ابراز نگرانی کرد.به گفته او، این گروه‌ها امنیت ملی هند را تهدید می‌کنند.

آقای دوال یکبار دیگر بر تشکیل حکومت فراگیر در افغانستان تاکید کرد.

مشاور امنیت ملی هند روز پنجشنبه، ۵ جوزا به دوشنبه پایتخت تاجیکستان رفت تا در چهارمین نشست امنیتی کشورهای منطقه در باره افغانستان شرکت کند.

او در دیدارش با علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران، عدم شکل‌گیری حکومت فراگیر با حضور نمایندگان گروه‌های قومی و مذهبی در افغانستان را از چالش‌های عمده این کشور دانست.

به گزارش رسانه‌های ایرانی، مشاور امنیت ملی هند به همتای ایرانی خود گفت که تسلیحات امریکایی باقی‌مانده در افغانستان که بخشی از آن به دست تروریست‌ها افتاده، تهدید جدی برای همسایه‌گان این کشور است.

در همین حال علی شمخانی نیز ابراز کرد که تحولات افغانستان باید در دستورکار گفتگوهای منطقه‌ای باشد.

او بر تشکیل حکومت فراگیر با حضور جریان‌ها و گروه‌های قومی و مذهبی تاکید کرده که می‌تواند ثبات پایدار را در افغانستان به وجود آورد.

شمخانی با اشاره به موج گسترده مهاجرت افغان‌ها به ایران، گفته است که این مهاجرت نشان می‌دهد که هنوز امنیت روانی لازم برای زند‌گی عادی در این کشور ایجاد نشده است.

قرار است نمایندگان کشورهای هند، روسیه، چین، ایران و کشورهای آسیای میانه امروز در چهارمین نشست امنیتی منطقه‌ای در باره افغانستان شرکت کنند. این نشست در دوشنبه تاجیکستان برای دو روز برگزار می‌شود.

دور قبلی نشست امنیتی منطقه‌ای با محوریت افغانستان به میزبانی هند در دهلی نو برگزار شده بود.

خبرها
بحث روز
نگاه روز

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید