چهره‌های سیاسی در دیدار با نماینده امریکا با رد جرگه بر توافق سیاسی با طالبان تاکید کردند

۱۴۰۱/۳/۸

جمعی از چهره‌های سیاسی افغان در دیدار با تام وست، نماینده ویژه امریکا برای افغانستان، در استانبول، روی برگزاری لویه جرگه و رسیدن به یک توافق سیاسی با طالبان گفتگو کردند.

دو نفر از شرکت کنندگان به افغانستان اینترنشنال گفتند که این چهره‌ها طرح برگزاری لویه جرگه را رد کردند.

به گفته این منابع، آنها بیشتر بر گفتگو برای رسیدن به یک توافق سیاسی با طالبان تاکید کردند.

اعضای این هیات شش نفره در ترکیه، به تام وست گفته اند که اگر این توافق حاصل نشود، جنگ با طالبان تنها گزینه خواهد بود.

منابع افغانستان اینترنشنال گفته اند که آقای وست در مورد گزینه نظامی ابراز نظری نکرده و گفته است که حکومت جو بایدن، وضعیت افغانستان را تحت نظر دارد.

محمد ناطقی، از افراد نزدیک به محمد محقق، در صفحه فیس‌ بوک خود نوشت که نماینده‌ ویژه امریکا برای افغانستان روز یکشنبه با نمایندگان احزاب سیاسی، زنان و جامعه‌ مدنی در استانبول دیدار کرده است.

اخیراً، طالبان کمیسیون تماس با رهبران و مقامات پیشین را تشکیل داده و گفته‌اند که در صدد برگزاری نشستی برای گفتگو روی مسائل اجتماعی و سیاسی افغانستان اند.

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی طالبان گفت: «در تلاش هستیم که یک نشست بین افغان‌ها صورت بگیرد؛ سران اقوام، متنفذین، علما و همه جمع باشند، ولی اینکه چه وقت نشست صورت می‌گیرد نهایی نشده است. موردهای سیاسی، امنیت و موارد مهم اجتماعی زیر بحث خواهد بود.»

پس از سقوط کابل شمار زیادی از رهبران سیاسی و مقامات پیشین در ترکیه اقامت گزیده اند. چندی پیش، برخی از رهبران سیاسی ضد طالبان، در نشستی در خانه مارشال دوستم در ترکیه روی ایجاد شورای عالی مقاومت برای نجات افغانستان توافق کرده و از «حاکمیت استبدادی» طالبان انتقاد کردند.

تام وست در دو روز گذشته با سیاستمداران مخالف طالبان در ترکیه و ازبیکستان دیدار کرده است.

دنیای تن تن
خبرها
وادی رقابت

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید