نخست‌وزیر اسرائیل اسناد "پنهان‌کاری‌ در برنامه هسته‌ای ایران" را در اینترنت نشر کرد

۱۴۰۱/۳/۱۰

نفتالی بنت،‌ نخست‌وزیر اسرائیل، با تایید گزارش اخیر وال‌ستریت جورنال درباره سرقت اسناد محرمانه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از سوی ایران، شماری از این سندها را به همراه جزییاتی از کار مقام‌های ایرانی بر روی اسناد در گوگل درایو به اشتراک گذاشت.

آقای بنت روز سه‌شنبه ۱۰ جوزا با انتشار لینکی به گوگل‌درایو شامل اسناد به سرقت رفته آژانس از سوی ایران، تاکید کرد که جمهوری اسلامی از این اسناد طبقه‌بندی شده برای داستان‌پردازی و پنهان کردن برنامه تسلیحات اتمی خود استفاده کرده است.

او نوشت: «ایران اسناد طبقه‌بندی شده آژانس انرژی اتمی را دزدید و از اطلاعات آن برای فرار سیستماتیک از نظارت‌های هسته‌ای استفاده کرد. چگونه می‌دانیم؟ چون ما به طرح فریب ایران دسترسی یافتیم.»

نخست‌وزیر اسرائیل همچنین در توییت خود انیمیشنی را به اشتراک گذاشت که به صورت طنز سرقت اسناد آژانس از سوی ایران و تلاش این کشور برای پنهان ‌کردن فعالیت‌های مشکوک هسته‌ای خود را نشان می‌دهد.

در پایان این انیمیشن که پنهان‌کاری‌های ایران در آن به صورت طنزآمیز بازآفرینی شده، گفته می‌شود: «ایران به جهان دروغ گفت. ایران باز هم به جهان دروغ می‌گوید و جهان باید اطمینان یابد که ایران از این موضوع فرار نکند.»

پنج روز پیش نیز در پی انتشار گزارش وال‌ستریت جورنال، نخست‌وزیر اسرائیل اعلام کرد: «سیاست سیتماتیک تقلب، سرقت و کتمان شواهد از سوی ایران علیه آژانس، اکنون باید به یک واقعیت قطعی در چشم جامعه جهانی تبدیل شود.»

وال‌ستریت‌ جورنال به تازگی خبر داد که جمهوری اسلامی ایران دو دهه پیش با دسترسی به گزارش‌های محرمانه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، از آنها برای سناریوسازی و پنهان‌ کردن فعالیت‌های مشکوک خود در زمینه تسلیحات هسته‌ای استفاده کرده است.

این روزنامه امریکایی روز چهارشنبه چهارم جوزا نوشت که این موضوع را بر اساس سخنان مقام‌های استخباراتی خاورمیانه و همچنین بررسی اسناد داخلی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دریافته است.

بر اساس این گزارش، اسناد محرمانه آژانس، همراه مدارک ایران به زبان فارسی در فاصله سال‌های ۲۰۰۴ تا ۲۰۰۶ میان نظامیان ارشد، مقام‌های حکومتی و مقام‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی دست به دست شده است.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در آن زمان در حال بررسی اطلاعاتی بود که نشان می‌داد جمهوری اسلامی بر روی سلاح‌های اتمی کار کرده است.

دیوید آلبرایت، رییس مؤسسه علوم و امنیت بین‌المللی و بازرس سابق آژانس به وال‌ستریت جورنال گفته است دستیابی ایران به اسناد حساس آژانس «نشان‌دهنده نقض جدی امنیت داخلی آژانس است.»

خبرها
بحث روز
نگاه روز

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید