خانواده سیدمجتبی فروغ می‌گوید با گذشت ۹ روز از بازداشت، نمی‌داند طالبان او را کجا برده‌اند

۱۴۰۱/۳/۱۹

خانواده سیدمجتبی فروغ، نظامی دولت پیشین افغانستان می‌گوید با گذشت ۹ روز از بازداشت او توسط طالبان اطلاعی از سرنوشت فرزند خود ندارد.

به گفته خانواده فروغ، این نظامی دولت پیشین روز سه‌شنبه، ۱۰ جوزا از نزدیکی خانه‌اش در حصه اول خیرخانه کابل توسط نیروهای طالبان بازداشت شده است.

اعضای خانواده فروغ می‌گویند در ۹ روز گذشته به حوزه‌های امنیتی طالبان تماس گرفته و تلاش بسیاری انجام داده‌اند تا از وضعیت صحی و محل بازداشت سیدمجتبی اطلاع پیدا کنند، اما تلاش‌های‌شان بی‌نتیجه مانده است.

به گفته نزدیکان مجتبی فروغ بعد از ورود طالبان به کابل در ماه اگست پارسال، او به ایران پناه برد، اما یک ماه قبل به اعتبار اعلام «عفو عمومی» از سوی طالبان دوباره به کابل برگشته بود.

نهادهای حقوق بشری و رسانه‌ها گزارش داده‌اند که در بیش از ۹ ماه گذشته طالبان به طور گسترده به بازداشت، کشتار و ناپدیدسازی اجباری کارمندان دولت پیشین افغانستان دست زده‌اند.

این نهادها می‌گویند طالبان از اعلام «عفو عمومی» توسط رهبر این گروه به عنوان دامی برای گرفتاری و قتل نیروهای امنیتی دولت پیشین افغانستان، مخالفان این گروه و فعالان حقوق بشر استفاده کرده‌اند.

روزنامه نیویورک تایمز در ماه حمل گزارش تحقیقی نشر کرد که نشان می‌داد افراد طالبان در شش ماه اول حاکمیت دوباره خود در افغانستان، نزدیک به ۵۰۰ نفر از کارمندان دولت پیشین از جمله افسران نهادهای امنیتی را «کشته» یا «ناپدید» کرده‌اند.

گزارش‌ها نشان می‌دهد که روند بازداشت، کشتار و ناپدیدسازی اجباری کارمندان دولت پیشین در ماه‌های اخیر نیز ادامه یافته است.

روز شنبه، ۱۴ جوزا منابع معتبر به افغانستان اینترنشنال گزارش داده بودند که عبدالرحمن سالنگی و احمدتمیم ظاهری دو نظامی دولت پیشین افغانستان در دو رویداد جداگانه از شهر کابل توسط طالبان بازداشت شده‌اند.

تازه‌ترین خبرها

خبر ورزشی
خبرها
خبر ورزشی

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید