گزارش وال‌استریت جورنال از خانه‌های مجلل مقام‌های ارشد حکومت پیشین در خارج از افغانستان

دوشنبه ۱۴۰۱/۰۳/۲۳

وال‌استریت جورنال می‌گوید برخی از مقام‌های ارشد حکومت پیشین در سالهای اخیر، میلیون‌ها دالر برای خرید خانه‌های گران‌قیمت در خارج هزینه کرده‌اند.

طبق این گزارش، برخی مقام‌های که در دوره تصدی اشرف غنی، مشاغل مهمی داشتند، اکنون در عمارت‌هایی در امتداد سواحل کالیفرنیا زندگی می‌کنند.

روزنامه می‌گوید بررسی اسناد، مصاحبه‌ها و سایر اطلاعات نشان می‌دهد که شماری از مقام‌‌ها و قانونگذاران سابق در شهرهای بزرگ اروپایی، امارات متحده عربی و ترکیه نقل مکان کرده‌اند.

وال‌استریت جورنال افزوده که به‌دنبال تعیین محل زندگی ده‌ها نفر از اعضای کابینه اشرف غنی، شخصیت‌های با نفوذی که حلقه نزدیک او را تشکیل می‌دادند و قانون‌گذاران کلیدی درگیر در مسائل امنیتی و سیاست خارجی بوده است. به گفته این روزنامه، حالا مشخص شده است که اکثر این افراد به خارج از افغانستان گریخته‌اند، اغلب در کشورهایی که املاکی که در دسترس عموم باشد، محدود است.

گزارش می‌افزاید تجربه این افراد به شدت در تضاد با سرنوشت ده‌ها هزار شهروند افغانستان قرار دارد که برای پرداخت اجاره خانه خود در امریکا تقلا می‌کنند و شمار زیاد از آنها در سرتاسر جهان در کمپ‌ها و خانه‌های پرجمعیت جا به جا شده‌اند.

وال‌استریت جورنال می‌گوید برخی از مقام‌های دولتی سابق دارای تابعیت و دارایی‌های خارجی بودند که امکان جابجایی املاک آنها را در خارج از افغانستان راحت‌تر فراهم می‌کرد، در حالی که برخی دیگر در املاک جدید سرمایه‌گذاری کردند و با پیشروی طالبان، خانواده‌های خود را به خارج از این کشور منتقل کردند.

روزنامه می‌افزاید بسیاری از مقام‌های حکومت پیشین گفتند که به دلیل ترس از انتقام طالبان، افغانستان را ترک کردند. با این حال، تعداد انگشت شماری از مقام‌های عالی رتبه، از جمله حامد کرزی، رئیس‌جمهور پیشین، تا حد زیادی تنها مانده‌اند.

دارایی‌های غنی و حمدالله محب

آقای غنی از سوی مقام‌های خارجی متهم است که هنگام فرار از ارگ ریاست جمهوری، میلیون‌ها دالر از پول‌های دولتی را با خود برده و در عین حال، او به طالبان اجازه داده است که بدون مقاومت وارد کابل شوند. اشرف غنی این اتهامات را رد کرده است.

براساس گزارش وال‌استریت جورنال، آقای غنی در ابتدا با همسرش رولا غنی در یک هتل پنج ستاره در ابوظبی اسکان یافت. آقای غنی ماه‌ها در این هتل اقامت داشت در حالی که همسرش یک ویلای خصوصی را برای اقامت دائم‌‌شان انتخاب کرد که اماراتی‌ها داده بود.

سخنگوی امارات متحده عربی می‌گود که آقای غنی و خانواده‌اش به دلایل بشردوستانه همراه با سایر افغان‌های فراری مورد استقبال قرار گرفتند.

اما روزنامه می‌گوید اسناد و مدارک موجود دریچه‌ای به زندگی برخی از مقامای سابق افغان در امریکا از جمله حمدالله محب، نزدیکترین متحد رئیس‌جمهور مخلوع و مشاور امنیت ملی باز می‌کند. آقای محب به همراه رئیس‌جمهور از افغانستان گریخت.

به گفته این روزنامه آقای محب مدت طولانی است که با مقام‌های امریکایی ارتباط نزدیک دارد؛ همسرش امریکایی است و او در مصاحبه‌ای گفته که در طول دورانی که مشاور امنیت ملی افغانستان بود، شهروند بریتانیا باقی ماند.

آقای محب که نگران امنیت و سلامت همسر باردارش بود گفت که او خانواده‌اش را قبل از سقوط کابل به هتل شانگری لا در ابوظبی منتقل کرده بود که هزینه اش را امارات متحده عربی پرداخته بود. امارات می‌گوید که این اقامتگاه‌ها را نیز به دلایل بشردوستانه فراهم کرده است.

بر اساس مدارک تایید شده توسط آقای محب، خانواده او بعداً به یک خانه چهار خوابه در خلیجی جذاب با درختان نخل در فلوریدا نقل مکان کردند.

طبق اسناد و مدارک عمومی و تایید شده توسط آقای محب، این خانه متعلق به مادرزنش است. وال‌استریت جورنال می‌گوید همسر آقای محب دارای یک ملک کوچک در شمال شرقی واشنگتن دی سی است. آقای محب گفت که او هیچ ملکی به نام خود در هیچ جای جهان ندارد.

املاک وزیران اقتصاد و مالیه غنی

براساس گزارش وال‌استریت جورنال، اسناد و مدارک در امریکا نشان می‌دهد که اکلیل حکیمی، وزیر مالیه و متحد قدیمی رئیس‌جمهور، حداقل ۱۰ ملک را در کالیفرنیا خریداری کرده است. او برخی از این املاک را در زمان تصدی وزارت و برخی را پس از خروج از افغانستان در سال ۲۰۱۸ خریداری کرده است.

روزنامه می‌گوید که پس از کناره گیری از وزارت، آقای حکیمی و همسرش، سلطانه حکیمی، هشت مورد از آن املاک را به نام همسرش در شرکتی به نام گروه زالا در آدرس‌شان در لاگونا نیگوئل منتقل کردند. سوابق شرکت نشان می دهد که همسر او مالک آن است.

طبق مدارک املاک کالیفرنیا، دارایی این زوج شامل یک خانه پنج اتاق خوابه و استخر در یک محله لوکس لاگونا نیگوئل در نزدیکی ساحل است.

براساس اطلاعات شرکت املاک و مستغلات زیلو، ارزش این خانه ۲.۵ میلیون دالر است و در مجموع ارزش کل این ۱۰ ملک به بیش از ۱۰ میلیون دالر می‌رسد.

مدارک املاک اورنج کانتی هم نشان می‌دهد که آخرین خرید این زوج که در اوایل سال جاری انجام شد، یک آپارتمان ساحلی ۱/۱ میلیونی در جنوب کوو در کالیفرنیا بود.

وال‌استریت می‌گوید آقای حکیمی برای اظهار نظر به تماس‌ها و ایمیل پاسخ نداده است.

خالد پاینده، آخرین وزیر مالیه افغانستان هم دارای دو ملک در نزدیکی واشنگتن دی سی است که به گفته او یکی از آنها با پول نقد خریداری شده است. اطلاعات شرکت زیلو نشان می‌دهد که ارزش این املاک بیش از ۱میلیون دالر است.

آقای پاینده در ایمیلی به وال‌استریت جورنال گفت: "داشتن خانه‌ای که "دارای اقساط" و اجاره است، لزوماً به این معنا نیست که شما با مشکلات پولی مواجه نیستید." او افزود که پس از ورود به ایالات متحده به عنوان راننده اوبر کار کرده تا مخارج‌اش را تامین کند.

وال‌استریت جورنال می‌گوید داده‌های سوابق اموال دبی را که بررسی کرده، حاوی اطلاعات از سوابق چندین مقام بلندپایه پیشین افغانستان است.

طبق این اسناد، مصطفی مستور، وزیر اقتصاد آقای غنی، مالک یک آپارتمان در منطقه مارینا در دبی است. آقای مستور گفته که این ملک را قبل از اینکه وزیر شود خریداری کرده و در آپارتمانی زندگی می‌کند که ماه‌ها قبل از فروپاشی افغانستان در استانبول خریداری شده است.

مستور در ایمیلی نوشت: "هیچ چیز مخفی وجود نداشت و این تنها سرمایه‌گذاری من در دبی بود."

خانه‌های دوستم و عطا محمد

حنیف اتمر، وزیر خارجه پیشین افغانستان به وال‌استریت جورنال گفته زمانی که اشرف غنی پاسپورت‌اش را خواست، او سعی کرده که او را از فرار منصرف کند. او می‌گوید به آقای غنی هشدار داده که این امر منجر به فروپاشی حکومت خواهد شد.

آقای اتمر افزود از اینکه روز بعد با پاسپورت‌های رئیس‌جمهور به قصر رسید و متوجه شد که او رفته، شوکه شده است.

وزیر خارجه آقای غنی به وال‌استریت جورنال گفت که او از وزیر امور خارجه ترکیه برای خروج از افغانستان کمک خواسته است.

به گفته روزنامه، ترکیه چندین مقام ارشد کابینه و نزدیکان آنها را به خارج از کشور منتقل کرد و به گفته آقای اتمر این افراد سپس به سمت املاک خود در این کشور رفتند. وال‌استریت می‌گوید که سفارت ترکیه در واشنگتن دی سی به درخواست برای اظهار نظر پاسخ نداد.

به گزارش وال‌استریت جورنال، عبدالرشید دوستم، معاون سابق رئیس‌جمهور افغانستان، شاید بلندپایه ترین مقام پیشین این کشور باشد که اکنون در ترکیه بسر می‌برد.

به گفته این روزنامه، یک روزنامه‌نگار محلی عکسی را در توییتر منتشر کرد که نشان می‌دهد او پذیرای یک مهمانی در محل سکونت خود در محله گران‌قیمت Or-An در انقره است. روزنامه می‌گوید که نمی‌توان تعیین کرد چه زمانی آقای دوستم این خانه را خریده و سخنگوی او هم از اظهار نظر خودداری کرده است.

وال‌استریت جورنال در پایان این گزارش از عطا محمد نور، والی قدرتمند پیشین ولایت بلخ هم گزارش کرده که به آپارتمانی در یک منطقه گران‌قیمت دبی معروف به «نخل»، نقل مکان کرده است. روزنامه می‌گوید که سخنگوی آقای نور گفته که این تنها ملکی است که والی پیشین در خارج از افغانستان دارد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

سپړنه
خبرها
جهان‌نما
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها