پرواز پناهندگان اخراجی از بریتانیا به رواندا با دستور دادگاه حقوق بشر اروپا متوقف شد

۱۴۰۱/۳/۲۴

نخستین پروازی که قرار بود شماری از پناهندگان اخراجی را از بریتانیا به رواندا انتقال دهد، به دستور دادگاه حقوق بشر اروپا انجام نشد.

این تصمیم حکومت بریتانیا علاوه بر چالش‌های حقوقی در دادگاه‌های بریتانیا حالا با یک مانع دیگر نیز برخورد.

به نقل از رویترز، حکم دادگاه حقوق بشر اروپا در مورد یک پناهنده عراقی صادر شد که در این پرواز حضور داشت و در لحظات آخر مانع از پرواز هواپیما گردید. در رای دادگاه آمده است که او «نباید تا سه هفته پس از حکم نهایی دادگاه داخلی اخراج شود. زیرا، قضیه وی هنوز تحت بررسی قضایی قرار دارد.»

دادگاه عالی لندن در ماه جولای در مورد قانونی بودن اخراج این پناهنده در چارچوب طرح انتقال به رواندا تصمیم خواهد گرفت.

پریتی پتیل، وزیر داخله بریتانیا تعجب خود را از این رای دادگاه اروپایی ابراز داشت. زیرا، به گفته او، این تصمیم حکومت بارها از سوی دادگاه‌های بریتانیایی تایید شده است.

او اذعان کرد که تطبیق سیاست انتقال پناهجویان اخراجی به رواندا با چالش‌های زیادی رو به روست، اما گفت که حکومت بریتانیا از تصمیم خود عقب نمی‌نشیند و برای آماده کردن پرواز بعدی کار خواهد کرد.

بریتانیا قراردادی ۱۴۸ میلیون دالری با رواندا منعقد کرده است تا برخی از مهاجران را که با عبور از کانال مانش با قایق‌های کوچک از فرانسه وارد این کشور شده بودند، به این کشور افریقایی بفرستد.

حکومت بوریس جانسون می‌گوید که این سیاست را برای جلوگیری از ورود مهاجرانی که جان خود را در مسیر کانال مانش به خطر می‌اندازند و همچنین برای درهم شکستن شبکه‌های قاچاق انسان، اتخاذ کرده است.

جهان‌نما
خبرها
دیدگاه

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید