امریکا به ارزش یک میلیارد دالر کمک تسلیحاتی به اوکراین ارسال می‌کند

۱۴۰۱/۳/۲۶

جو بایدن، رییس‌جمهور امریکا روز چهارشنبه از اعطای کمک جدید تسلیحاتی واشنگتن به کی‌یف خبر داد.

جدیدترین بسته کمک‌ تسلیحاتی امریکا به ارزش یک میلیارد دالر، شامل ۱۸ توپ هویتزر و۳۶ هزار گلوله آن، دو سیستم دفاع ساحلی، راکت‌های توپخانه و هزاران دوربین شب‌بین می‌شود.

آقای بایدن پس از گفتگوی تلیفونی با ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین در بیانیه‌ای از ارائه یک بسته ۲۲۵ میلیون دالری کمک‌های بشردوستانه نیز به این کشور خبر داد.

به این ترتیب، رقم عمومی کمک‌های واشنگتن به کی‌یف پس از تهاجم روسیه به ۵ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دالر می‌رسد.

آقای بایدن روز چهارشنبه جنگ روسیه علیه اوکراین را «وحشیانه» توصیف کرد و افزود که اوکراین از دموکراسی، حاکمیت و تمامیت ارضی خود دفاع می‌کند و ایالات متحده همچنان در کنار این کشور خواهد ایستاد.

همزمان پنتاگون نیز اعلام کرد که جدیدترین بسته کمک‌ تسلیحاتی امریکا به اوکراین شامل ۱۸ توپ هویتزر و۳۶ هزار گلوله و مهمات آن، دو سیستم دفاعی ساحلی هارپون، راکت‌های توپخانه، رادیوهای امن، هزاران دستگاه دید در شب و بودجه برای آموزش نیروهای اوکراینی است.

بایدن در بیانیه روز چهارشنبه خود تاکید کرد که امریکا همچنان به حمایت از مردم اوکراین متعهد است.

به گفته او، بسته ۲۲۵ میلیون دالری کمک‌های بشردوستانه امریکا شامل آب آشامیدنی سالم، تجهیزات حیاتی پزشکی و مراقبت‌های صحی، غذا، سرپناه و پول نقد برای خرید اقلام ضروری خانواده‌های اوکراینی است.

کمک جدید تسلیحاتی و بسته بشردوستانه امریکا به اوکراین همزمان با دیدار لوید آستین، وزیر دفاع ایالات متحده با متحدانش در بروکسل ارائه می‌شود.

همزمان با اعلام بسته جدید کمک تسلیحاتی امریکا به اوکراین، واسیلی نبنزیا، سفیر روسیه در سازمان ملل کشورهای غربی را متهم به راه‌اندازی «جنگ نیابتی» علیه مسکو کرد. به گزارش رویترز، او روز چهارشنبه به خبرنگاران گفت: «خون افراد ملکی به گردن کشورهایی غربی خواهد بود؛ کشورهایی که به اوکراین سلاح می‌فرستند.»

گفت‌وگوی ویژه
خبرها
بحث روز

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید